Ciśnienie powinno się mierzyć na obu rękach. To ważny wskaźnik!

Ciśnienie krwi powinno być mierzone na obu ramionach, a uzyskane w ten sposób wyniki porównywane. Nowe badania udowadniają, że różnica w odczycie między dwoma ramionami może być sygnałem ostrzegającym o przyszłym zawale serca lub udarze.
Ciśnienie powinno się mierzyć na obu rękach. To ważny wskaźnik!

Podczas badania ciśnienia powinniśmy dokonywać odczytu z obu ramion – radzą autorzy nowego badania, które opublikowano w czasopiśmie Hypertension. Wniosek taki wyciągnięto po przeprowadzeniu metaanalizy 24 wcześniejszych globalnych badań, obejmujących 54 tysiące pacjentów.

– Pacjenci, którzy wymagają kontroli ciśnienia krwi, powinni teraz oczekiwać, że zostanie ono sprawdzone na obu ramionach, przynajmniej raz – mówi dr Chris Clark, główny autor analizy i wykładowca kliniczny na University of Exeter Medical School w Wielkiej Brytanii.

Ciśnienie krwi jest mierzone w milimetrach słupa rtęci (w skrócie mmHg), które składa się z dwóch liczb – górnej lub skurczowej wartości, która reprezentuje maksymalne ciśnienie w tętnicach, oraz dolnej lub rozkurczowej wartości ciśnienia w tętnicach, gdy mięsień sercowy odpoczywa między uderzeniami.

Nowe badanie wykazało, że różnica pomiarów między dwoma ramionami przekraczająca 10 mmHg występuje u 11 procent osób z nadciśnieniem, które samo w sobie stanowi znane zagrożenie dla zdrowia, oraz u 4 procent populacji ogólnej.

Wyniki badań wskazują też, że różnice powyżej 5 mmHg mogą być powiązane z wcześniejszą śmiertelnością, śmiercią z przyczyn sercowo-naczyniowych i incydentami sercowo-naczyniowymi – podaje CNN

 

Zalecenia są ignorowane

– Od dawna wiedzieliśmy, że różnica w ciśnieniu krwi między dwoma ramionami jest związana z gorszymi wynikami zdrowotnymi. To badanie pokazuje nam, że im większa różnica w ciśnieniu krwi między ramionami, tym większe ryzyko sercowo-naczyniowe, więc naprawdę ważne jest, aby mierzyć ciśnienie na obu ramionach, aby ustalić, którzy pacjenci mogą być znacznie bardziej narażeni na ryzyko – mówi dr Clark. 

Autorzy analizy, apelują do europejskich organów o zaktualizowanie wytycznych dotyczących tego, co stanowi ryzyko pod względem różnic ciśnienia krwi między ramionami. Obustronne ciśnienie krwi powinno zostać określone jako „prawidłowe” przy różnicy maksymalnie 10 mmHg, a nie – jak obecnie – przy 15 mmHg i więcej. 

Właściwą zdaniem badaczy normę przyjmuje American Heart Association, które uznaje różnicę na poziomie 10 mmHg za prawidłową i podkreśla, że większa różnica może być oznaką zwężenia lub usztywnienia tętnic, co może wpływać na przepływ krwi.

Współautor badań Victor Aboyans, profesor i kierownik oddziału kardiologii w Dupuytren University Hospital w Limoges we Francji, powiedział, że badanie pokazuje, że międzynarodowe wytyczne powinny zostać ponownie ocenione.

– Uważamy, że różnicę 10 mmHg można teraz rozsądnie uznać za górną granicę normy dla skurczowego ciśnienia krwi między ramionami. Te informacje powinny zostać uwzględnione w przyszłych wytycznych i praktyce klinicznej w ocenie ryzyka sercowo-naczyniowego. Oznaczałoby to, że o wiele więcej osób zostanie poddanych leczeniu, które może zmniejszyć ryzyko zawału serca, udaru mózgu i śmierci – powiedział Aboyans.
Ponadto w raporcie stwierdzono, że pracownicy służby zdrowia powinni mierzyć ciśnienie krwi w obu ramionach podczas badań kontrolnych. Chociaż międzynarodowe wytyczne obecnie już zalecają taką praktykę, jest ona „powszechnie ignorowana”.

Jak mierzyć ciśnienie? 

Każdy, kto ma obawy dotyczące swojego ciśnienia krwi, powinien monitorować je w domu i prowadzić dziennik odczytów. Pierwszym krokiem jest staranny dobór mankietu do pomiaru ciśnienia krwi. Pomiarów powinno się dokonywać o tej samej porze każdego dnia, na przykład rano lub wieczorem. 

Aby upewnić się, że odczyt jest dokładny należy przestrzegać kilku wskazówek: 

  • nie pal, nie pij napojów zawierających kofeinę i nie ćwicz przez co najmniej 30 minut przed badaniem 
  • przed badaniem opróżnij pęcherz
  • usiądź z wyprostowanymi i podpartymi plecami, stopy powinny leżeć płasko na podłodze, a nogi nie powinny być skrzyżowane. Ramię powinno być oparte na płaskiej powierzchni,  ramieniem na wysokości serca
  • nie wykonuj pomiaru na ubraniu
  •  upewnij się, że dolna część mankietu znajduje się bezpośrednio nad zgięciem łokcia

postępuj zgodnie z instrukcją ciśnieniomierza.