Politechnika Gdańska będzie miała swój superkomputer. Uruchomienie już w 2023 roku

Politechnika Gdańska kończy realizację projektu Centrum Kompetencji STOS (CK STOS). Jego sercem będzie najszybszy superkomputer w Polsce i jedna z najwydajniejszych tego typu maszyn w Europie.
CK STOS /Fot. Politechnika Gdańska

CK STOS /Fot. Politechnika Gdańska

Centrum Kompetencji STOS powstaje na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej, na zboczu Góry Szubienicznej w Gdańsku Wrzeszczu, przy ul. Traugutta. To właśnie tam jest zlokalizowany tzw. bunkier, czyli serwerownia jednego z najszybszych superkomputerów na Starym Kontynencie, pozwalająca na gromadzenie, przetwarzanie i archiwizowanie zbiorów danych i przeprowadzanie skomplikowanych symulacji naukowych.

Centrum Kompetencji STOS będzie nową siedzibą Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej PG. Jego dyrektorem jest prof. Henryk Krawczyk.

Czytaj też: Komputery kwantowe na polu bitwy. Co planują Brytyjczycy?

Prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, mówi:

Projekt CK STOS wniesie nową jakość do polskiej nauki i wzmocni wizerunek Gdańska oraz Pomorza na akademickiej mapie Europy. Centrum będzie wyposażone w supernowoczesny komputer oraz przestrzenie do pracy dla naukowców, inżynierów i studentów. Po uruchomieniu kompleksu i samego superkomputera zyskamy możliwość prowadzenia zaawansowanych prac badawczych i rozwiązywania problemów praktycznie we wszystkich dziedzinach naszego życia, m.in. z zakresu medycyny, biotechnologii, fizyki, czy nawet astronomii.

Superkomputer w Gdańsku

CK STOS to budynek 3-piętrowy. Na parterze znalazł się wspomniany bunkier z serwerownią, hol, portiernia, showroom oraz pomieszczenia biurowe. Na 1. piętrze są biura z salą konferencyjną i pomieszczenia techniczne. Piętra 2. i 3. to kolejne biura, ale także wentylatornia i urządzenia chłodnicze. Metraż budynku to 13 000 m2, a jego kubatura wynosi 62 000 m3

CK STOS /Fot. Politechnika Gdańska

Sercem CK STOS są serwerownie, które muszą spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa, m.in. chronić zgromadzone dane przed ogniem, wodą i polem elektromagnetycznym. Superkomputer wymaga ciągłego chłodzenia i utrzymania stałej temperatury i wilgotności powietrza. 

Mariusz Miler, kanclerz PG, mówi:

To najnowocześniejsza i najbezpieczniejsza serwerownia w Europie. Spełnia wymagania tzw. TIER-u III z elementami IV, a to najwyższe możliwe poziomy zabezpieczenia dla centrów służących przechowywaniu danych. Dzięki temu w każdej chwili możemy przeprowadzić wszelkie prace serwisowe czy naprawcze bez wyłączania serwerowni. Ukoronowaniem inwestycji będzie rozbudowa superkomputera do mocy obliczeniowej ok. 10 petaflopsów, czyli największej w kraju.

Otwarcie kompleksu nastąpi w pierwszym kwartale 2023 r. 

Bazowy koszt realizacji CK STOS to 156 mln zł, z czego 90,1 mln zł pochodzi ze środków unijnych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, pozyskanych dzięki zaangażowaniu w projekt Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Agencji Rozwoju Pomorza. Superkomputer będzie jednak ulepszany i rozwijany przez wiele lat – całkowity koszt inwestycji sięgnie nawet 250 mln zł.