Przełom w architekturze, oto panele fotowoltaiczne, które można wbudować w ściany i dachy

Na początku tego roku przedstawiciele startupu Climacy zaprezentowali światu interesującą koncepcję z dziedziny fotowoltaiki. Projekt prosto ze Szwajcarii ma postać półprzezroczystych paneli słonecznych, które można na szereg sposobów zintegrować z otoczeniem.
Przełom w architekturze, oto panele fotowoltaiczne, które można wbudować w ściany i dachy

W grę wchodzi przede wszystkim wykorzystanie ich w formie źródła zasilania wprowadzanego w strukturę budynków. Takie urządzenia o mocy 400W są określane mianem BIPV, czyli Building Integrated Photovoltaics. Mogą one być łączone na przykład z dachami czy fasadami.

Czytaj też: LONGi znowu zaskakuje. Tak wydajnych paneli słonecznych jeszcze nie było

W przypadku modelu CLI400M10 naukowcy zmierzyli wydajność wynoszącą 17,25%. Nie jest to może parametr powalający na kolana – szczególnie, że na rynku istnieją już ogniwa o sprawności konwersji energii o około 10 punktów procentowych wyższej (nie wspominając o wariantach tandemowych oferujących niemal dwukrotnie wyższą wydajność). Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę 20-procentową przezroczystość tej nowej konstrukcji, to jej postrzeganie nieco się zmieni.

Model CLI400M10 to przykład technologii zwanej BIPV. Te szwajcarskie panele słoneczne zostały zaprojektowane tak, aby można było je integrować z budynkami w celu wytwarzania energii oraz przepuszczania części światła słonecznego

Za sprawą tych właściwości można mówić o świetnym rozwiązaniu zarówno dla budynków mieszkalnych bądź komercyjnych, jak i przemysłowych. Półprzezroczysty model CLI400M10  powinien sprawdzić się wszędzie tam, gdzie do pomieszczeń powinny dostawać się duże ilości naturalnego światła. Przy stosowaniu konwencjonalnych technologii fotowoltaicznych osiągnięcie tego celu byłoby zdecydowanie trudniejsze.

Czytaj też: W Korei mają już panele słoneczne przyszłości. Nowa technologia zapewniła rekordową wydajność

W składzie szwajcarskiej konstrukcji znalazło się 108 ogniw monokrystalicznych TOPCon, a pojedynczy panel ma wymiary wynoszące 1,8 m x 1,3 m. Jego waga to natomiast 41,6 kg, a maksymalne napięcie 1000 V. Może działać w zakresie temperatur rozciągających się od -40 do +85 stopni Celsjusza. Testy wykazały, iż CLI400M10 może przetrwać obciążenie mechaniczne 5400 Pa, a grubość powłoki wykonanej ze szkła hartowanego wynosi 3,22 mm. Po 30-letnim okresie użytkowania takie urządzenie ma rzekomo zapewniać utrzymanie 88 procent pierwotnej wydajności.