LONGi ustanawia światowy rekord. Najwydajniejsze ogniwo krzemowe w historii

Przedstawiciele firmy LONGi – będącej najważniejszym graczem na świecie, jeśli chodzi o sektor fotowoltaiczny – poinformowali o osiągnięciu najlepszego w historii rezultatu z zakresu wydajności ogniw słonecznych na bazie krzemu.
LONGi ustanawia światowy rekord. Najwydajniejsze ogniwo krzemowe w historii

Tamtejsi inżynierowie pracowali nad modułami krzemowymi z technologią HIBC, mającą postać hybrydowego tylnego kontaktu. Pomiary przeprowadzone przez niemieckich naukowców potwierdziły natomiast, że poddane testom urządzenie świetnie radzi sobie z przetwarzaniem światła słonecznego w energię elektryczną.

Czytaj też: W Korei mają już panele słoneczne przyszłości. Nowa technologia zapewniła rekordową wydajność

Zmierzona wydajność wyniosła bowiem 27,81%, co stanowi rekordowy rezultat w skali świata. Nie jest on rzecz jasna najlepszy w całym sektorze fotowoltaicznym, ponieważ na takie miano zasługują konstrukcje tandemowe, składające się z warstw co najmniej dwóch różnych materiałów. Prym wiodą w tym zakresie struktury perowskitowo-krzemowe.

Tutaj mówimy natomiast o konwencjonalnym rozwiązaniu, opartym wyłącznie na krzemie.  Chińskie ogniwo słoneczne z opatentowaną technologią HIBC, powstałe na bazie pełnowymiarowego krzemowego wafla, wyznacza najnowsze trendy w fotowoltaice. Sprawność konwersji energii wynosząca niemal 28 procent to naprawdę imponujący rezultat.

Rekord wydajności ogniw słonecznych padł łupem chińskiej firmy LONGi. Chodzi o wariant oparty wyłącznie na krzemie, który osiągnął sprawność konwersji energii wynoszącą 27,81%

Testowaniem możliwości płynących z tej technologii zajęli się przedstawiciele niemieckiego ISFH. W toku ekspertyz wyszło na jaw, że prąd zwarcia wynosi 5698 mA, napięcie obwodu otwartego 744,9 mV, natomiast współczynnik wypełnienia 87,55%. Nowy rezultat jest przy tym nieco lepszy od poprzedniego rekordu – ustanowionego w maju ubiegłego roku – kiedy to firma LONGi ogłosiła osiągnięcie wydajności wynoszącej 27,3%.

Czytaj też: Odpady z Niemiec trafiają do Polski. Skandal w branży fotowoltaicznej trwa od kilku lat

Li Zhenguo, założyciel i prezes LONGi Green Energy, wyjaśnia, że zmiany projektu architektury ogniwa, jak i systemów materiałowych przełożyła się nie tylko na przełom w zarządzaniu optycznym, ale również zaowocowała wzrostem wydajności transportu nośników. Dzięki temu pojawiła się perspektywa zwiększania gęstości mocy modułu i wyznacza punkt odniesienia dla dalszych postępów z zakresu wzrostu wydajności fotowoltaiki.