Gigantyczne cmentarzysko w Rosji. Odsłonili pamiątkę po ludach, których już dzisiaj nie ma

Archeolodzy z Rosji w minionym roku mieli ręce pełne roboty. Zwłaszcza jeśli mowa o zespole badawczym działającym w okolicach Niżnego Nowogrodu. We wsi Pilna odkryli oni ogromne cmentarzysko sprzed ponad 2000 lat. Niektóre szczegóły odkrycia nawiązywały do wielkiej migracji Scytów przez dzisiejsze tereny obwodu niżnonowogrodzkiego.
W Rosji natrafiono na cmentarzysko sprzed około 2000 lat / źródło: Instytut Archeologii Rosyjskiej Akademii Nauk, materiały prasowe

W Rosji natrafiono na cmentarzysko sprzed około 2000 lat / źródło: Instytut Archeologii Rosyjskiej Akademii Nauk, materiały prasowe

Naukowcy z Instytutu Archeologii Rosyjskiej Akademii Nauk wespół z ekspertami z Uniwersytetu w Samarze oraz Akademii Nauk Khalikova Republiki Tatarstanu w 2023 roku prowadzili badania wykopaliskowe we wsi Pilna, we wschodniej części obwodu. Kilkanaście lat temu odkryto tam ogromne miejsce pochówku na niewielkiej wyżynie. Tegoroczne badania prowadzone były na obszarze 350 metrów kwadratowych i obejmowały pięć grobów z dwóch horyzontów czasowych: V-IV w. p.n.e. i I-II w. n.e.

Czytaj też: Krwawy rytuał na krowach miał jeden cel. Polacy odkryli cmentarzysko pasterzy sprzed 7000 lat

Pochówki te zostały dokładnie opisane, o czym możemy dowiedzieć z relacji na stronie Instytutu Archeologii. Jeden z nich skrywał szczątki kobiety, którą pochowano ze świątynnym wisiorkiem z brązu oraz nakładką w kształcie kozy. Zoomorficzny element może nawiązywać do okresu wędrówek Scytów z IX-VIII w. p.n.e. od Azji Środkowej na tereny Ukrainy i południowej Rosji.

Widok na teren badań w okolicach wsi Pilna / źródło: Instytut Archeologii Rosyjskiej Akademii Nauk, materiały prasowe

Cmentarzysko w obwodzie niżnonowogrodzkim skrywają szczątki ludzi sprzed ponad 2000 lat

Inny z odkopanych grobów skrywał pochówek mężczyzny i kobiety, którzy zapewne byli parą. To miejsce zostało naruszone w późniejszych wiekach, ale naukowcom udało się odkopać całkiem sporo darów pogrzebowych takich jak lancetowata włócznia, żelazna strzała, zapinki i paciorki.

Czytaj też: Starożytne cmentarzysko to tak naprawdę miejsce narodzin. Dlatego wędrowały tu ichtiozaury

Pojedyncze miejsce pochówku z młodszego okresu (II-III wiek n.e.) / źródło: Instytut Archeologii Rosyjskiej Akademii Nauk, materiały prasowe

Naruszonym był również grób samotnej kobiety, w którym znaleziono liczne koraliki, metalowe narzędzia, fragmenty noża i garnek. Wykopaliska archeologów prowadzone były także w obszarze przylegającym do miejsc pochówku. Tam również znajdowane były liczne przedmioty, które nawiązywały do kultur funkcjonujących w ostatnich wiekach przed narodzeniem Jezusa.

Czytaj też: W arabskiej jaskini odkryto tajemnicze cmentarzysko. „Setki tysięcy kości ludzi i zwierząt”

Mowa tutaj dokładnie o nakładce z wizerunkiem niedźwiedzia lub wilka przypominającą stylem wytwory nomadów południowego Uralu (VI-VII w p.n.e.) oraz o grocie strzały związanym z piseralsko-andrejewskim horyzontem kulturowym (I tysiąclecie n.e.).