Co dają operacje plastyczne?

Pionierskie badania pokazały, że osoby, które przeszły operację plastyczną… wcale nie wyglądają lepiej!

Czy można otrzymać zwrot pieniędzy, jeśli produkt nie działa zgodnie z naszymi oczekiwaniami? Nowe badania wykazały, że ci, którzy poddali się zabiegom medycyny estetycznej, takim jak np. uniesienie brwi i powiek wcale nie są oceniani jako bardziej atrakcyjni – informuje The New York Times. To pierwsze tego typu badania ilościowe, które pokazują, czy ludzie są postrzegani jako  bardziej atrakcyjni po przejściu operacji twarzy.

Oczywiście nie wszyscy poddają się zabiegom tylko po to, żeby wyglądać ładniej. Jest to jednak główna motywacja, która przyświeca klientom chirurgów plastycznych na całym świecie.

Badacze zbierali opinie na temat wyglądu różnych twarzy, pokazując badanym przypadkowe zdjęcia. Badani mieli odpowiedzieć, w jakim wieku jest osoba na zdjęciu i ocenić jej atrakcyjność w skali od 1 do 10. Żaden z badanych nie otrzymał dwukrotnie zdjęcia jednej osoby, także że nie można było ocenić, która z osób przeszła operację plastyczną, ani zobaczyć, jak wyglądała przed zabiegiem.

Okazało się, że badani oceniali osoby po operacji przeciętnie na trzy lata młodsze niż przed operacją. Różnice w przypisywanym wieku wahały się od trzech nawet do 9 lat. Osoby po operacjach były oceniane jako atrakcyjniejsze jedynie w niewielu przypadkach, więc różnica nie może zostać uznana za statystycznie istotną.