Co jadali prehistoryczni mieszkańcy wybrzeża Bałtyku? Odkryto zaskakujący składnik

Jak mogła wyglądać dieta prehistorycznych społeczności zamieszkujących wybrzeże Bałtyku? Neolityczni przybysze mogli poza płodami ziemi zajadać się jeszcze jednym nieroślinnym smakołykiem. O czym dokładnie mowa?
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Naukowcy z Uniwersytetu w York oraz z British Museum przeprowadzili badania dotyczące składników diety neolitycznych mieszkańców wybrzeża Morza Bałtyckiego. Okazało się, że prehistoryczni rolnicy stosowali dietę mieszaną, w skład której wchodziły także ryby. O wszystkim dowiadujemy się z artykułu na łamach PNAS oraz komunikatu prasowego brytyjskiej uczelni.

Czytaj też: Prehistoryczni ludzie majsterkowali tu nad czymś niezwykłym. Sekret jaskini ma aż 20 tys. lat

Dotychczasowe badania archeologiczne obejmujące fragmenty naczyń „kuchennych” sprzed kilku tysięcy lat wykazywały, że społeczności ludzi, którzy przeszli z łowiecko-zbierackiego trybu na rolniczy, przestali całkowicie spożywać ryby. Odkrycia te dotyczą przede wszystkim stanowisk badawczych z Europy Zachodniej, od Wielkiej Brytanii, przez Francję, Hiszpanię, aż po Portugalię.

Prehistoryczni mieszkańcy znad Bałtyku jadali jeszcze ryby, podczas gdy na zachodzie były one już przeżytkiem

Uczeni przeprowadzili nowe badania, które tykały się tylko obszaru Morza Bałtyckiego i jego przybrzeżnych terenów od Danii po Finlandię. Wyekstrahowano i przeanalizowano kwasy tłuszczowe z całej gamy naczyń ceramicznych pochodzących z tego obszaru i liczących 4-8 tys. lat.

Mapa z oznaczeniami stanowisk, skąd badano naczynia ceramiczne / źródło: https://doi.org/10.1073/pnas.2310138120, CC-BY-4.0

Za pomocą chromatografii gazowej i spektrometrii mas wykazali, że w połowie naczyń znajdowały się pozostałości ryb. Zatem w okresie, który wskazywałby już na przybycie rolniczej społeczności do tego regionu, ryby wciąż stanowiły istotny składnik diety. Co ciekawe, 5 proc. próbek zawierało także śladowe ilości nabiału. Jest to niezbitym dowodem na mieszany charakter sposobu odżywiania się nadbałtyckich społeczności.

Czytaj też: Prehistoryczne rzeźby zachwycają dokładnością wykonania. Można z nich wyczytać naprawdę wiele szczegółów

Autorzy badań sugerują, że musiały istnieć jakieś konkretne stosunki i relacje pomiędzy neolitycznymi rolnikami oraz społecznościami zbieracko-łowieckimi. Prawdopodobnie dochodziło do stopniowej przemiany nawyków żywieniowych, a nie do całkowitego i natychmiastowego wyparcia zwyczajów łowieckich.

Czytaj też: Pradawne uczty, czyli co jadało się w czasach prehistorycznych? 

Dlaczego w Europie Północnej przemiany społeczno-kulinarne zachodziły w inny sposób niż na zachodzie kontynentu? Być może miały na to wpływ różnice klimatyczne i środowiskowe. Pełnej odpowiedzi na to pytanie jeszcze nie mamy, ale nie oznacza to, że archeolodzy teraz osiądą na laurach. Badania brytyjskich naukowców na pewno będą zaczynem dla dalszych inwestygacji na temat paleodiety naszych przodków.