Prehistoryczne rzeźby zachwycają dokładnością wykonania. Można z nich wyczytać naprawdę wiele szczegółów

Na terenie namibijskiego Doro Nawas udało się zlokalizować wyrzeźbione w skale rysunki, które ukazują między innymi ludzkie sylwetki oraz ślady zostawiane przez zwierzęta. Dokładność, z jaką wykonano te wizerunki zapiera dech w piersiach.
Prehistoryczne rzeźby zachwycają dokładnością wykonania. Można z nich wyczytać naprawdę wiele szczegółów

Badaniami w tej sprawie zajęli się naukowcy z Niemiec i Namibii, a ich ustalenia zostały zaprezentowane na łamach PLOS ONE. Rzeźby naskalne zachowały się w tak świetnym stanie, a ich twórcy wykonali na tyle dobrą robotę, że nawet współcześnie można rozpoznać przynależność gatunkową i płciową poszczególnych zwierząt. 

Czytaj też: Wielki sekret piramidy ujawniony. Odkryto obce komnaty, które skrywały cenny skarb władcy

Łącznie analizami objęto 513 takich obiektów. Członkowie zespołu badawczego mówią o czymś w rodzaju kompendium dzikiej przyrody, ponieważ w przypadku ponad 90 procent rzeźb mieli możliwość identyfikacji gatunku i płci, a nawet konkretnych kończyn. Wykorzystując tę wiedzę sprzed tysięcy lat można jeszcze lepiej poznać ówczesne realia – zarówno świata ludzi, jak i innych zwierząt. 

Gdyby chodziło o naturalnie powstałe odciski, które zachowały się na przykład w obrębie szlaku wędrówkowego dzikich zwierząt, to opisywane znalezisko nie byłoby tak wyjątkowe. Mówimy jednak o dziele sztuki, które powstało celowo i stanowi dowód tego, iż prehistoryczni artyści mieli konkretny cel w uwiecznieniu tych śladów. 

Prehistoryczne rzeźby znalezione na terenie jednej z namibijskich jaskiń zawierają liczne odciski zwierząt odwzorowane przez naszych przodków

Wśród postawionych hipotez znalazła się ta sugerująca, jakoby płyta pokryta śladami zwierząt miała charakter dydaktyczny. Niekoniecznie zgadza się to z umiejscowieniem tej “encyklopedii”, która znajduje się na wysokości, na której niezbyt dobrze sprawdzałaby się w kontekście edukacyjnym. Utrudnieniem byłoby też relatywnie wysokie zaciemnienie, co również podważa wersję o wykorzystywaniu tych śladów w celach dydaktycznych.

Ostatecznie autorzy badań nie byli w stanie wskazać jednej odpowiedzi. Zwrócili natomiast uwagę na kilka istotnych szczegółów. Przede wszystkim, prehistoryczni artyści mieli słabość do zwierząt takich jak lamparty, nosorożce i żyrafy. Poza tym częściej przedstawiali dorosłe osobniki i samce. Jeśli chodzi o datowanie znalezionych w Namibii obiektów, to naukowcy wskazują na część epoki kamienia rozpoczętą około 50 tysięcy lat temu. Ze względu na fakt, iż część zwierząt uwiecznionych na skale już wymarła, naukowcy są w stanie poszerzyć zakres wiedzy na temat ekosystemowych realiów w tym regionie. 

Czytaj też: Prowadzili prace budowlane i natknęli się na budynek z czasów średniowiecza. Niesamowita historia z Torunia

Jeśli chodzi o odciski pozostawione przez ludzi, to w tym przypadku jest odwrotnie, ponieważ większość z nich należy do młodych osób. Odcisków tych jest znacznie więcej aniżeli w innych jaskiniach zamieszkiwanych w epoce kamienia. Zastanawiający jest także brak śladów należących do gadów oraz zwierząt domowych.