Co, jeśli nie antybiotyki? Oto jak będziemy sobie radzić z infekcjami w przyszłości

Złote czasy antybiotyków dobiegają końca. Wkrótce będą one zupełnie bezużyteczne. Czym, w takim razie możemy je zastąpić? Na szczęście naukowcy na całym świecie znaleźli już kilka sposobów.
Co, jeśli nie antybiotyki? Oto jak będziemy sobie radzić z infekcjami w przyszłości

Nawet nie zdajemy sobie sprawy jakie ilości antybiotyków codziennie trafia do naszego organizmu. Nie chodzi tylko o leczenie przeziębień, ale też o antybiotyki, które przyjmujemy wraz z jedzeniem. Nadużywanie tych środków sprawia, że są coraz mniej skuteczne w walce z bakteriami chorobotwórczymi . Jednym z największych wyzwań medycyny jest znalezienie sposobu na walkę z chorobami odpornymi na antybiotyki.

Dobra wiadomość jest taka, że z problemem próbują sobie poradzić organizacje i naukowcy na całym świecie. Dzięki ich wysiłkom wymyślono już wiele metod radzenia sobie z bakteriami odpornymi na antybiotyki. Wybraliśmy te, które wydają się być najbardziej skuteczne.

 

Zwalczanie bakterii… bakteriami

 Naukowcy badający florę bakteryjną w ludzkim organizmie chcą przekuć swoją wiedzę w skuteczny sposób na walkę z chorobami wywoływanymi przez bakterie. Okazuje się, że niektóre mikroorganizmy w naszym ciele wzmacniają nasz system immunologiczny, zapobiegają infekcjom i przyspieszają metabolizm. Jeśli uda się zrozumieć sposób ich działania i wpływ na nasz organizm, możliwe, że w przyszłości na podstawie tej wiedzy zostaną opracowane nowe, bardziej skuteczne leki.

Jedna z firm farmaceutycznych w Massachusetts już opracowała dwa typy leków, które są obecnie w fazie testów. Jeśli rezultaty będą zadowalające, może być to przełom w walce z chorobami. Metoda pozbawiona jest bardzo niepożądanego skutku ubocznego – nie niszczy całej flory bakteryjnej naszego organizmu.

 

Półprzewodniki w skali mikro

Pomysł powstał na Uniwersytecie w Kolorado, gdy naukowcy pracowali nad kropkami kwantowymi, które miały służyć przy tworzeniu paliwa z energii słonecznej. Kropki kwantowe to małe kryształki półprzewodników, powszechnie wykorzystywane przy produkcji telefonów i komputerów.  

Parshant Nagpal i Anushree Chattetrjee pracując nad metodami antybiotykoterapii odkryli, że światłoczułe kropki półprzewodników mogą być wykorzystywane do walki z bakteriami. Są aktywowane za pomocą światłą i mogą zwalczać infekcje bez szkód dla zdrowych komórek. Wielkim plusem jest dostępność i cena. Koszt produkcji kropek to tylko kilka centów.

 

Polimery zabójcze dla infekcji

Naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne odkryli zabójczo skuteczną broń do walki z bakteriami. Okazuje się, że polimer o gwiaździstym kształcie (opracowany 15 lat temu  w celu polepszenia lepkości lakierów samochodowych  i olejów silnikowych) ma wiele zastosowań w biologii. Naukowcy przypadkowo zauważyli, że gwiaździsta wersja polimeru zwana Snapp (Structurally Nanoengineered Antimicrobial Peptide Polymers ) jest zabójcza dla bakterii. Polimer ma zdolność niszczenia ścian komórek bakterii. Podobnie jak w przypadku kropek półprzewodników, są łatwe w produkcji nawet na szeroką skalę i co za tym idzie, są tanie.

 

Sojusz laboratorium i szpitala

Jednym z problemów współczesnej medycyny w ogóle jest brak komunikacji między naukowcami w laboratorium, a lekarzami.  To sprawia, że często nie mają podstawowych informacji o pacjencie lub o leku.  Dzięki połączeniu wysiłków obu grup udało się na przykład rozwinąć metody diagnozowania bakterii odpornych na antybiotyki.

Źródło: BBC