Co musi mieć nowoczesny telewizor? Na przykładzie tv Toshiba

W przyszłym roku czekają nas premiery głośnych seriali – dlatego już teraz warto przygotować się na nie technologicznie i kupić najlepszy telewizor. Tylko który wybrać i jak zorientować się w gąszczu terminów? Postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu listę wymagań dostosowanych do nowoczesnych możliwości.
Co musi mieć nowoczesny telewizor? Na przykładzie tv Toshiba

Wszystkie marki mają swoje reprezentatywne modele, postanowiliśmy wybrać jeden z nich jako punkt wspólny najważniejszych cech, o których warto pamiętać. 

Obraz

Trudno zacząć od innej cechy. Dziś telewizor to coś znacznie więcej niż po prostu ekran do wyswietlania programów, podglądania seriali. To wielofunkcyjne urządzenie, które śmiało konkuruje z salą kinową, staje się centrum multimediów po spięciu z internetem, a wraz z konsolą tworzy potężną fabrykę rozrywki. 

Ci z was, którzy kochają śledzić najlepsze produkcje w taki sposób, w jaki chcieliby je pokazywać twórcy raczej nie zgodzą się na kompromisy. Potrzebny jest potężny ekran, odwzorowujący barwy na najwyższym poziomie. Dla najbardziej wymagających Toshiba stworzyła model 55U7863DG. Wyposażony jest w 55 calowy ekran, pokazujący obraz w rozdzielczości 4K UHD, która jakością przebija standard Full HD czterokrotnie! 

Żeby sprostać standardom, w których tworzą współcześni filmowcy telewizor został wyposażony w system Dolby Vision HDR. To możliwość odczytywania specjalnego formatu zapisu obrazu. Skrót HDR oznacza „High Dynamic Range” – wysoki zakres dynamiki. Co zyskuje na nim widz? Standard ten pozwala pokazywać bardzo dokładne detale zarówno w jasnych jak i ciemnych partiach obrazu, eliminuje tak zwany „efekt spłaszczania”, czyli jest jeszcze bliżej tego co naprawdę znajdowało się przed kamerą. W porównaniu do poprzedniego standardu SDR nowa technologia daje nam stukrotny skok jasności: z 100 cd/m2 do aż 10 000cd/m2! Ma to znaczenie nie tylko pod względem detali. Wyższe możliwości technologiczne pozwalają na to by najważniejsze detale na ekranie stały się jaśniejsze i nie trzeba „podciągać” reszty – to daje bezpieczniejszy dla oczu obraz. 

Na koniec tej części warto wspomnieć o kolorach w 55 calowej Toshibie. Jest naprawdę imponująca. Standard Wide Color Gamut (szeroka gama kolorów) pozwala wygenerować 1024 odcieni każdej barwy. Te, które tak często ginęły na starszych ekranach, wreszcie będą mogły dotrzeć do naszych oczu bez przekłamań!

Dźwięk

Na dobry dźwięk z TV sposoby są dwa – można „wyjść” z telewizora do zestawu nagłośnieniowego, albo znacznie prościej – zaufać temu co ma na pokładzie. W tym wypadku, ku zaskoczeniu recenzentów, zamiast dopasowywać łącza, kable i systemy – dać się porwać stworzonym przez Onkyo głośnikom, które są integralną częścią telewizora 55U7863DG. 

Od dawna dźwięk w filmach jest równie ważny co obraz. Wystarczy porównać to na tych samych filmach odtwarzanych na różnych telewizorach, z różnym nagłośnieniem. Żeby oddać w pełni potęgę ścieżki dźwiękowej takich obrazów jak „Incepcja”, „Interstellar” czy ogłuszający huk maszyn w „Mad Max: Na drodze gniewu” zwyczajny zestaw kina domowego nie wystarczy. Seria telewizorów T68 i U78 została wyposażona w głośniki, które zdejmą z was obowiązek dopasowywania czegokolwiek, poza głośnością. Raczej trudno będzie znaleźć odpowiednik równie potężnego brzmienia, które można uzyskać z integralnego systemu w telewizorze. Docenicie to także podczas wykorzystywania go do gier video. 

Niezależność

Funkcje Smart nowych telewizorów Toshiba pozwalają na swobodne korzystanie z multimediów. Zamiast zdawać się na program telewizyjny, który nigdy przecież nie bierze pod uwagę naszego czasu i planów, możemy skorzystać z dostępu do YouTube, Netflixa i innych platform równie wygodnie co skacząc po kanałach z pomocą pilota. Dzięki temu czasy gdy „nie leci nic ciekawego” możemy uznać za skończone!

Stojący na stylowej podstawie ze szczotkowanego aluminium telewizor to nie tylko sprzęt wokół którego może gromadzić się cała rodzina, centrum rozrywki czy multimediów – to także stylowe dopełnienie wnętrza. Na koniec o cenie: porównując ceny telewizora Toshiby 55U7863DG z innymi modelami o podobnych osiągach nie znajdziecie dla niego konkurencji.