Co musisz wiedzieć, zanim kupisz oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacze powietrza powoli stają się tak standardowym wyposażeniem domów, jak pralki czy lodówki, a coraz więcej osób korzysta z nich nie tylko jesienią i zimą, ale przez cały rok. Mając świadomość, że smog to tylko jedno z zagrożeń, które czyha w powietrzu, sprawdź co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz oczyszczacz dla siebie.

Zagrożenia, które czają się w powietrzu

Mimo że wiele osób kojarzy oczyszczacze powietrza tylko z usuwaniem smogu, prawda jest taka, że smog – mimo że jest bardzo niebezpieczny – to tylko jedno z wielu zagrożeń w powietrzu, którym oddychamy. Jest w nim też pełno alergenów, a także bakterii, roztoczy, wirusów, kurzu i szkodliwych dla organizmu gazów, które mogą okazać się szczególnie niebezpieczne w przypadku osób zmagających się na co dzień z chorobami układu oddechowego. Nie zapominajmy też o niebezpiecznych grzybach, pleśniach i wydzielanych przez nie mykotoksynach, a także… meblach, które często są produkowane z użyciem toksycznych klejów, farb i lakierów. Nie da się ukryć, że one również mają duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Ze względu na ilość zagrożeń, które utrzymują się w powietrzu, narażając nas na bardziej i mniej poważne schorzenia, producent oczyszczaczy powietrza Philips zaleca stosowanie specjalistycznego sprzętu przez cały rok. Przykładem takiego urządzenia jest oczyszczacz 3w1 AMF220/15 z funkcją wentylatora i ogrzewania. Oczyszcza, ogrzewa i odświeża powietrze.

Filtry do zadań specjalnych 

W jaki sposób działa oczyszczacz powietrza? Cały sukces opiera się na filtrach, a najlepsze modele mieszczą w sobie taki ich zestaw, żeby cały proces przebiegał szybko, bezpiecznie i przede wszystkim – skutecznie. Najskuteczniejszym połączeniem na rynku jest obecnie połączenie 3 filtrów: wstępnego, NanoProtect HEPA i węglowego.

  • Filtr wstępny

Filtr wstępny to pierwszy filtr, do którego trafia zassane powietrze, a jego zadaniem jest wyłapanie największych zanieczyszczeń: kurz i sierść. Dzięki niemu dalsze filtry nie zużywają się zbyt szybko.

  • Filtry NanoProtect HEPA

Filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air) jest jednym z najważniejszych filtrów stosowanych w oczyszczaczach powietrza i pochłania pyły zawieszone (m.in. PM2.5 i PM10), roztocza, pyłki, bakterie i wirusy, czyli największe zagrożenia, jakie czyhają na nas w powietrzu. 

Filtr NanoProtect HEPA usuwa aż 100 razy mniejsze cząsteczki niż standardowy filtr HEPA, co oznacza, że wyłapuje zanieczyszczenia o wielkości 0,003 mikrometra, podczas gdy standardowy filtr wykazuje podobną skuteczność dopiero w przypadku cząsteczek o wielkości 0,3 mikrometra. Co to oznacza “po ludzku”? Cząsteczki 0,003 są mniejsze od najmniejszego znanego ludzkości wirusa, ale jednocześnie najbardziej szkodliwe dla naszego zdrowia.

  • Filtr węglowy

Filtr wstępny jest zbudowany z granulek węgla aktywnego, a jego zadaniem jest neutralizacja lotnych związków organicznych (dym papierosowy, czy opary farby lub kleju) i intensywnych zapachów (żegnaj, zapachu smażonej cebulki!). W tym wypadku filtr filtrowi nierówny – im więcej węgla aktywnego, tym większej skuteczności w oczyszczaniu powietrza możesz się spodziewać.  A najlepsze w tym wszystkim jest to, że zestaw zbudowany z filtra wstępnego, filtra NanoProtect HEPA i filtra węglowego wymaga wymiany tylko raz na 2 lata.

Bardzo obiecującą nowością jest wielofunkcyjny oczyszczacz Philips 3w1 AMF 220/15. Posiada on powyższy 3-stopniowy system filtracji, funkcję odświeżania i ogrzewania powietrza.

Stosunek ceny do wydajności energetycznej 

Poza efektywnością w usuwaniu zanieczyszczeń z powietrza dobry oczyszczacz powinien charakteryzować się również niskimi kosztami eksploatacji. Wszak co nam po oczyszczaczu za grosze, który będzie zużywał ogromne ilości energii elektrycznej?

Sprzęty oczyszczające powietrze często pracują 24 godziny na dobę, także zanim podejmiesz decyzję o zakupie konkretnego modelu, sprawdź, jak wygląda jego efektywność energetyczna – może się okazać, że w perspektywie kilku lat warto wybrać droższy model.

Wskaźnik CADR

Wskaźnik CADR, który określa ilość dostarczanego czystego powietrza, to jeden z najważniejszych parametrów oczyszczacza, a składa się na niego skuteczność filtracji oraz przepływu powietrza, który informuje, ile czystego powietrza sprzęt jest w stanie dostarczyć w ciągu godziny. Zasada przy wyborze sprzętu z odpowiednim wskaźnikiem CADR jest prosta – im większe pomieszczenie, tym większy CADR wybieramy. Przykładowo – oczyszczacze Philips AMF 220/15 posiadają CADR na poziomie 165m³/h, co oznacza, że w pokoju o powierzchni 20m² i wysokości 2,5 metra powietrze zostanie oczyszczone w zaledwie 18 minut.

Materiał powstał we współpracy z marką Philips.