Co nauka o mózgu ma wspólnego z kulturą? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM! W najbliższą sobotę po godz. 20 porozmawiamy o związkach neuronauki z kulturą i sztuką.

Wokół nas żyje mnóstwo ludzi, którzy cierpią na jakieś dysfunkcje układu nerwowego. Część z nich urodziła się z nimi, u innych pojawiły się wskutek choroby czy wypadku. Zdrowemu człowiekowi bardzo trudno jest zrozumieć, jak to jest, gdy mózg zaczyna szwankować. No chyba, że sam znajdzie się w takiej sytuacji.

Tak właśnie było z Karoliną Wiktor – artystką wizualną, blogerką, autorką książki „Wołgą przez Afazję”. Przeszła dwa udary, wskutek których przez jakiś czas była częściowo sparaliżowana i cierpiała na afazję, czyli zaburzenia komunikacji wywołane uszkodzeniem mózgu. Opowiadała o tym m.in. w wywiadzie dla “Wysokich Obcasów”, na antenie TOK FM oraz na swoich blogach: www.afazja.blogspot.com i www.poezjawizualna.blogspot.com. Polecam zwłaszcza wywiady – robią ogromne wrażenie nawet na mnie – osobie, która nieraz miała do czynienia z chorobami i cierpieniem.

Zobaczcie też wystąpienie Karoliny na TEDxWarsaw Women 2013:

Z inicjatywy Karoliny Wiktor 25 października w warszawskiej Zachęcie odbędzie się konferencja “Neuronauka i kultura“. To hasło i idea bardzo mi się podoba, dlatego postanowiłem poświęcić mu kolejny odcinek mojej audycji. Niestety, Karolina nie może wziąć w niej udziału, ale i tak będzie ciekawie! Oto moi rozmówcy:

Przy okazji przypominam archiwalne audycje: o interfejsach mózg-komputer, technologiach w sztuce i projektowaniu oraz technologiach dla niepełnosprawnych.

Nowego odcinka “Człowiek 2.0” możecie posłuchać 18 października po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Zapraszam!