Co to jest krykiet? Jak się gra w krykieta?

Krykiet to sport drużynowy, który był znany już na przełomie XIII i XIV wieku. Obecnie jest to jeden ze sportów narodowych w Wielkiej Brytanii. Nie jest to jednak jedyny kraj, który mocno zaangażował się w rozwój krykieta na świecie. Dużą popularność dyscyplina ta posiada wśród kibiców Indii, Australii, Afganistanu, Pakistanu i państw afrykańskich. W Polsce niestety nadal jest to sport bardzo niszowy. Według danych działa u nas dosłownie kilka amatorskich drużyn. Mimo wszystko jest to sport niezwykle urodziwy, posiadający specyficzne zasady. Co to jest krykiet i jak grać w krykieta? Tego dowiecie się w tym artykule.
Co to jest krykiet? Jak się gra w krykieta?

Boisko do gry w krykieta

Analizę spotkania w tej dyscyplinie sportowej zacznę od przedstawienia jak grać w krykieta na specjalnie przygotowanym do tego boisku. Pole do gry pokrywa trawa i przypomina eliptyczny kształt. Jego średnica nie jest określona, ale według zasad powinna wynosić od 137 do 150 metrów. Na środku podobnie jak w baseballu znajduje się centralna część boiska. Jest to prostokąt o wymiarach 3,05 x 20,12 m. Najczęściej pokrywa go glina z krótko przystrzyżoną trawą. Oficjalna nazwa w języku angielskim to „pitch”. Po obu końcach pasa wbite są bramki z trzema słupkami i dwiema poprzeczkami.

Zespoły

W krykieta biorą udział dwie drużyny składające się z 11 zawodników. Maja oni wyznaczone zadania na boisku i dzielą się na:

  • Rzucających,
  • Odbijających,
  • Łapiących.

Podczas rzutu gracze broniący mają za zadanie złapać piłkę odbitą przez „batsmana”. Sporą rolę odgrywa również łapacz, który znajduje się w pozycji bezpośrednio za odbijającym. To on przechwytuje piłki miotacza. Pozostali zawodnicy rozpraszają się po całym boisku, aby łatwiej łapać odbijane piłki. Każdy odbijający korzysta ze specjalnego płaskiego kija o wymiarach 96,5 x 10,8 centymetrów. Jest on wykonany z korka i pokryty najczęściej skórą w kolorze białym.

Krykiet to sport mało popularny w naszym kraju, ale z pewnością znajdą się fani tego sportu, którzy szukają solidnego bukmachera z szeroką ofertą. Bez wątpienia jednym z nich jest Betclic. Zagraniczny serwis posiadający licencję Ministerstwa Finansów gwarantuje ciekawe i niestandardowe zakłady, a także atrakcyjne kursy na rozgrywki krykieta. Ponadto kod promocyjny betclic, który można wpisać podczas rejestracji, aktywuje zakład bez ryzyka o wartości 50 lub 500 zł. 

Co to jest krykiet? – Przebieg spotkania

Jak grać w krykieta? Rozgrywkę opiszemy w tym akapicie. Mecze krykieta dzielą się na jednodniowe, kilkudniowe lub wielodniowe. Każdy pojedynek może trwać od 3 do 6 godzin. Większość turniejów odbywa się w formule Twenty20. Zasady nowo wprowadzonej odmiany krykieta zaakceptowano w Anglii w 2003 roku. Było to spowodowane chęcią ożywienia gry, która miała stać się bardziej atrakcyjna dla widzów. Drużyny według regulaminu rozgrywają dwadzieścia „overów”. Każdy składa się z sześciu kolejnych rzutów wykonywanych przez tego samego bowlera. W przypadku nieprawidłowego rzutu, który jest wywołany przez sędziego głównego, zostaje on powtórzony, ale drużyna odbijająca zdobywa automatycznie dodatkowy bieg. W trakcie meczu obie ekipy zmieniają strony – raz są w pozycji atakującej, a raz muszą się bronić. Bowler, czyli osoba rzucająca stara się umieścić piłkę jak najbliżej łapiącego, aby ten miał jak najłatwiej ją złapać.

W tym samym czasie odbijający piłkę robi wszystko, by trafić ją płaską powierzchnią kija. Wszystkie typy odbić mają swoje specjalne nazwy. Batsmani przystępują do odbijania w kolejności, jaką zarządził przed spotkaniem trener. Zdobywają oni punkty, gdy piłka zostanie wybita poza graniczną linię pola gry, nie dotknie ziemi lub ją dotknie. Najczęściej najsłabsi bowlerzy wystawiani są na ostatnie zmiany. Jak grać w krykieta w celu zdobycia runa? Odbywa się to na kilka sposobów i można tego dokonać tylko, jeśli drużyna jest w pozycji atakującej. Aby zdobyć runa, odbijający musi uderzyć piłkę na przeciwległy koniec pitchu. W tym samym czasie nieodbijający gracz z drużyny biegnie w przeciwnym kierunku. Sędziowie zaliczają run, jeśli obaj zawodnicy dotkną ziemi za linią.

Zasady wyautowania zawodnika

W krykiecie istnieje coś takiego jak wyeliminowanie zawodnika z wybijania piłki. Można to zrobić na kilka sposobów, a są to:

  • Złapanie wybitnej piłki w powietrzu przez drużynę broniącą. Należy pamiętać, że nie może ona dotknąć ziemi,
  • Wyjście odbijającego zawodnika poza linię w celu odbicia piłki,
  • Wybicie piłki nogą przez batsmana,
  • Uderzenie przez wybijającego kijem w jakąkolwiek część bramki przy próbie odbicia.

Odbijający mogą również popełnić błąd, jeśli odbiją piłkę dwukrotnie swoim kijem lub dotkną ręką piłki rzuconej przez miotacza. W momencie wyautowania wszystkich graczy następuje zmiana stron. Ciekawostką w krykiecie jest fakt, że najlepsi rzucający potrafią posyłać piłki w stronę łapacza z prędkością sięgającą nawet 170 km/h.