Copernicus Festival: emocje w Krakowie

W trakcie tegorocznej edycji Copernicus Festival będzie można zastanowić się nad reakcjami emocjonalnymi, ich znaczeniem dla człowieka i rozwoju cywilizacji. Nie zabraknie spotkań ze znanymi naukowcami i artystami.

Od 24 do 28 maja w Krakowie odbędzie się Copernicus Festival, popularyzujący jeden z kluczowych elementów kultury – naukę. To właśnie nauka kształtuje nasz sposób postrzegania świata i wpływa na całość tego, co nazywamy kulturą. Tegoroczna edycja festiwalu poświęcona będzie emocjom. Ich rolę i miejsce w kulturze przez wiele wieków lekceważono, przeciwstawiając je rozumowi. Jednak badania psychologów, neurobiologów, kognitywistów i filozofów ukazały fundamentalną naturę ludzkiej emocjonalności – i to nie tylko w relacjach społecznych, ale także w naszych wysiłkach poznawczych.

Wykłady, dyskusje, spotkania i koncerty organizowane w ramach  Copernicus Festival będą miały na celu ukazanie rozmaitych związków między ludzką emocjonalnością i tworzoną przez człowieka kulturą. Goście festiwalu będą się zastanawiać, czy opozycja “rozum – emocje” jest zasadna; czy możliwe są społeczności złożone z istot pozbawionych emocji; czy sztuka jest jedynie sposobem na wyrażanie stanów emocjonalnych, czy też przejawem działania rozumu; jak emocje wpływają na sposób poznawania przez nas świata; czy zwierzęta odczuwają emocje tak samo jak ludzie?

Na festiwalu pojawią się m.in. światowej sławy neurobiolodzy Hanna i Antonio Damasio, wybitna psycholożka rozwojowa z Uniwersytetu Yale Karen Wynn, wybitny psycholog i popularyzator nauki Paul Bloom, materiałoznawca i autor poczytnych książek popularnonaukowych Mark Miodownik oraz jeden z najważniejszych polskich fizyków Krzysztof Meissner. W programie są też projekcje filmów, koncerty i wystawa grafiki. Wszystkie wydarzenia festiwalowe są darmowe. Więcej informacji na www.copernicusfestival.com