Copernicus Project pobił rekord Polski w wysokości balonu stratosferycznego!

Start nastąpił z Funki w województwie pomorskim. 22 września, po 150 minutach lotu, bezzałogowy balon stratosferyczny osiągnął pułap 35 083 metrów.

– Po dochowaniu wszystkich procedur, dotyczących zapisu danych przez kapsułę, wynik mógł być oficjalnie potwierdzony i podany do publicznej wiadomości – cieszy się Maciej Jakimiec z Zarządu Fundacji Copernicus Project. – To 19. misja stratostatu realizowana przez naszą organizację. Próby bicia rekordu podejmowaliśmy już kilkukrotnie. Perfekcyjnym przygotowaniom czasami muszą jednak pomóc dodatkowe okoliczności – wzdycha Jakimiec.

Śledzenie balonu i podjęcie kapsuły, opadającej na spadochronie, to zadania realizowane często na przestrzeni kilkuset kilometrów. Wymagają doskonałej organizacji. Podczas lotów prowadzi się szereg badań, rejestrując wysokościowy rozkład promieniowania kosmicznego czy zmiany składu chemicznego i temperatury. Kapsuła wyposażona jest również w przemiennik. Za jego pośrednictwem krótkofalowcy z całego kraju nawiązują łączność ze sobą. W ten sposób w przedsięwzięcie angażują się setki osób.

Osiągnięcie stratosfery ma miejsce po przekroczeniu pułapu 12 000 metrów. To druga warstwa atmosfery, rozciągająca się do wysokości aż 50 000 metrów.  Badać można pułap chmur, które teoretycznie powinny występować tylko w pierwszej warstwie – troposferze. Doświadczalnie można jednak potwierdzić, że są one obecne także w stratosferze.

Warto przypomnieć, że podobną wysokość osiągały balony załogowe podczas amerykańskiego programu kosmicznego. W 1957 roku pierwszy raz przekroczono barierę 30 000 metrów. Rekord, który osiągnięto 4 lata później (34 700 metrów), do dziś nie został pobity. Nieco inaczej było teraz w Polsce. Dotychczasowy, najlepszy wynik, uzyskany podczas misji CP09, utrzymał się 3 lata i udało się go poprawić o ponad 1 000 metrów.

– Czekają nas teraz kolejne wyzwania – rekordy kontynentu i przede wszystkim budowa balonu zdolnego utrzymywać się w stratosferze przez wiele dni. Harmonogram i dane techniczne już ewoluują – potwierdza Paweł Bożenda z Rady Fundacji. – Nawiązaliśmy do pięknych tradycji. To Polacy bili balonowe rekordy świata, a stratostat Gwiazda Polski przed II wojną światową był największą tego typu konstrukcją. Pora na nowe sukcesy – zapowiada Bożenda.

Rekordowy lot CP19 odbył się w ramach projektu Near Space. Na pułapach rzędu 30 000 metrów powietrze jest znacznie rozrzedzone, ale jego opór i przyciąganie ziemskie nie pozwalają jeszcze na uczynienie z ekspedycji Copernicus Project misji kosmicznych. Granicę kosmosu wyznacza linia Karmana, przebiegająca na wysokości 100 kilometrów. W ramach eksperymentów członkowie Fundacji Copernicus Project w przestrzeń bliską kosmosowi wysyłają m.in. nasiona. Umieszczanie w kapsułach jakichkolwiek organizmów jest zakazane. Płyny ustrojowe zawrzałyby jeszcze przed przekroczeniem 20. kilometra n.p.m.

Trzy najwyższe loty w Polsce

1. 35 083,00 m – CP19 – 22/09/2012

2. 33 891,00 m – CP09 – 26/09/2009

3. 31 542,23 m – BROL01 – 23/06/2012

Do Fundacji Copernicus Project należy również pierwsze osiągnięcie pułapu 30 000 metrów.