BMI wpływa na długość naszego życia. Wyliczono dokładnie jak

Bardzo dokładne badanie wskazuje, że zbyt duże odchylenia od zdrowego BMI (w obie strony) prowadzą częściej do śmierci. Wskaźnik ma związek z większością chorób m.in. alzheimerem.
BMI wpływa na długość naszego życia. Wyliczono dokładnie jak

Opublikowane właśnie w The Lancet Diabetes and Endocrinology wyniki analiz zespołu badawczego London School of Hygiene and Tropical Medicine nie zostawiają wątpliwości. To, że ludzie zbyt otyli są narażeni na choroby nikogo nie dziwi, ale alarm dla zbyt chudych? To coś nowego. 

– BMI to kluczowy wskaźnik zdrowia – przekonuje Krishnan Bhaskaran, główny autor badań i profesor epidemiologii statystycznej – Wiedzieliśmy, że jego balans związany jest z ryzykiem zgonu, ale do tej pory nie było badań koncentrujących się na powiązaniach z umieralnością z konkretnych powodów.  

Jak obliczyć BMI?

BMI = waga w kilogramach / (wzrost w metrach)²  

Należy podzielić liczbę kilogramów masy ciała przez podniesiony do kwadratu wzrost, a następnie sprawdzić wynik z poniższą tabelą.

  • < 16 – wygłodzenie
  • 16 – 16.99 – wychudzenie
  • 17 – 18.49 – niedowaga
  • 18.5 – 24.99 – waga prawidłowa
  • 25 – 29.99 – nadwaga
  • 30 – 34.99 – I stopień otyłości
  • 35 – 39.99 – II stopień otyłości
  • > 40 – otyłość skrajna

Według badań Bhaskaran najmniejsze związki ze śmiertelnością z badanych przyczyn mają osoby o BMI mieszczącym się w przedziale 21-25. To najzdrowsza grupa. Do uzyskania wyników przeanalizowano dane zebrane od 3,6 milionów pacjentów oraz 367 512 zgonów wskazujących na związek otyłości z dwoma najczęstszymi przyczynami śmierci: chorobami serca i nowotworami.

– BMI powyżej 25 jest powiązane z większością raków, chorób układu krążenia i oddechowego oraz nerek i wątroby – dodaje Bhaskaran. 

Według statystyk otyłość skraca statystycznie życie o około 4,2 lat u mężczyzn i o 3,5 lat u kobiet. Dodatkowo The British Journal of Cancer jakiś czas temu opublikował raport, z którego wynika, że otyłość powiązana jest z 7,5% przypadków nowotworów w Wielkiej Brytanii. Charytatywny Cancer Research UK dorzuca od siebie prognozę, że około 23 tysięcy kobiet w tym kraju będzie będzie zmagać się z wywołanymi otyłością nowotworami już do 2035 roku, a jeśli tendencja się utrzyma – do 2043 otyłość będzie najczęstszą przyczyną raka. 

To jednak nie wszystko, bo na liście znacznie częściej występujących są: demencja, choroba Alzheimera, a nawet samobójstwo. Z przesadnym zachudzeniem jest inaczej, tutaj powiązania z konkretnymi chorobami nie były aż tak silne, jednak tak silne niedożywienie jest oznaką chorobową samo w sobie. 

Autorzy badania zwracają uwagę na pewne ograniczenia swojej analizy: brak informacji o aktywności fizycznej badanych oraz tego jak ten czynnik mógł wpłynąć na śmiertelność. 

Źródło: CNN

Redakcja Focus.pl wybierze dla Ciebie najlepsze artykuły tygodnia. Zapisz się na nasz newsletter