Grozi ci cukrzyca? Naukowcy zalecają rezygnację z konkretnych pokarmów

Cukrzyca dotyka nawet 440 milionów ludzi na całym świecie. Chociaż diety o niskiej zawartości węglowodanów są zalecane osobom chorującym na cukrzycę, do tej pory niewiele było dowodów potwierdzających ich faktyczne obniżanie poziomu glukozy we krwi. Aż do teraz.
Rany cukrzycowe to konsekwencja nieleczonej lub niereagującej na leczenie cukrzycy

Rany cukrzycowe to konsekwencja nieleczonej lub niereagującej na leczenie cukrzycy

Zespół uczonych z Tulane University przeprowadził badania, które sugerują, że dieta niskowęglowodanowa pomaga osobom z nieleczoną cukrzycą, a także tym, którzy są zagrożeni wystąpieniem choroby (np. mają zdiagnozowany stan przedcukrzycowy). Szczegóły opisano w czasopiśmie JAMA Network Open.

Czytaj też: Cukrzyca i osteoporoza na zawsze pokonane? Zdumiewające, co robi ten metabolit w naszym organizmie

Dr hab. Kirsten Dorans z Tulane University School of Public Health and Tropical Medicine mówi:

Kluczowym przesłaniem jest to, że dieta niskowęglowodanowa, jeśli jest pilnowana, może być użytecznym narzędziem do zapobiegania i leczenia cukrzycy typu 2, choć potrzeba więcej badań.

Aż 90 proc. przypadków cukrzycy na świecie, to cukrzyca typu 2. Choroba może mieć mieć negatywny wpływ na jakość życia człowieka, powodując takie objawy, jak zaburzenia widzenia, drętwienie rąk i stóp oraz zmęczenie, jak również poważniejsze problemy zdrowotne: choroby serca i nerek, a także utratę wzroku.

Stan przedcukrzycowy a dieta niskowęglowodanowa

Naukowcy porównali dwie grupy: jedną, która otrzymała dietę niskowęglowodanową i taką, która kontynuowała normalne odżywianie. Po sześciu miesiącach grupa stosująca dietę niskowęglowodanową doświadczyła większego spadku hemoglobiny A1c, która jest powszechnie uważana za miarę poziomu cukru we krwi. Oprócz utraty masy ciała, w grupie ten odnotowano również obniżony poziom glukozy na czczo.

Wyniki są szczególnie ważne dla osób ze stanem przedcukrzycowym, których poziom A1c jest wyższy niż normalny, ale poniżej poziomu, który byłby klasyfikowany jako cukrzyca. Co ciekawe, nawet 80 proc. osób ze stanem przedcukrzycowym nie ma świadomości, że coś im dolega. Są one obarczone ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2, zawału serca lub udaru mózgu i zazwyczaj nie zażywają żadnych leków (bo nie są świadome swojego stanu). To sprawia, że właściwa dieta jest dla nich ważniejsza niż w innych grupach.

W badaniu wzięły udział osoby, których poziom cukru we krwi wahał się od poziomu przedcukrzycowego do poziomu cukrzycy i którzy nie zażywali leków przeciwcukrzycowych. Osoby z grupy stosującej dietę niskowęglowodanową zauważyły spadek poziomu A1c o 0,23 proc. w porównaniu z grupą kontrolną, co uczeni nazwali “skromnym, ale klinicznie istotnym” wynikiem.

Czytaj też: Ibuprofen, naproksen i ketoprofen. Osoby z cukrzycą powinny wiedzieć o nich coś jeszcze

Dr hab. Kirsten Dorans dodaje:

Wiemy już, że dieta niskowęglowodanowa jest jednym podejściem dietetycznym stosowanym wśród osób, które mają cukrzycę typu 2, ale nie ma tak wielu dowodów na wpływ tej diety na poziom cukru we krwi u osób ze stanem przedcukrzycowym. W przyszłych badaniach możemy sprawdzić, czy to podejście dietetyczne jest alternatywą do zapobiegania cukrzycy typu 2.

Przeprowadzone badania bynajmniej nie dowodzą, że dieta niskowęglowodanowa zapobiega cukrzycy, ale potwierdza, że powinna być podstawą dla osób zagrożonych nieprawidłowym poziomem glukozy we krwi.