Cukrzyca typu 2 – chorują coraz częściej osoby młode

Cukrzyca typu 2 dotyka coraz więcej osób na świecie. Dane z ponad 200 krajów wskazują, że wskaźniki zachorowań u nastolatków i młodych dorosłych znacznie wzrosły w latach 1990-2019, a może być jeszcze gorzej.
Cukrzyca dotyka coraz więcej osób

Cukrzyca dotyka coraz więcej osób

Cukrzyca typu 2 najbardziej dotyka kraje o niskim i średnim indeksie socjodemograficznym, który jest uważany za miarę rozwoju społecznego i gospodarczego. Zagrożone są także kobiety poniżej 30. roku życia, a wysoki wskaźnik masy ciała (BMI) był czynnikiem ryzyka we wszystkich krajach. Praca opublikowana w czasopiśmie The BMJ pokazuje, jak wielki jest to problem.

Cukrzyca typu 2 – problem jest coraz poważniejszy

Cukrzyca typu 2 rozwija się u osób w średnim wieku oraz starszych, niosąc ze sobą zwiększone ryzyko poważnych powikłań zdrowotnych, m.in. chorób serca, utraty wzroku i przedwczesnego zgonu. Wczesny rozwój cukrzycy typu 2 (rozpoznanie przed 40. rokiem życia) jest coraz powszechniejszy. Do tej pory nie opisano globalnego obciążenia cukrzycą typu 2 o wczesnym początku ani tym bardziej różnic między płciami i osobami o różnym statusie społeczno-ekonomicznym.

Czytaj też: Grozi ci cukrzyca? Naukowcy zalecają rezygnację z konkretnych pokarmów

Wykorzystując dane z Global Burden of Disease Study 2019, oszacowano nowe przypadki, zgony i lata życia skorygowane o niepełnosprawność (wskaźnik DALY) z powodu cukrzycy typu 2 u nastolatków i młodych dorosłych (wiek 15-39 lat) z 204 krajów w latach 1990-2019. Wyniki okazały się zaskakujące.

Współczynnik zachorowalności na cukrzycę typu 2 u nastolatków i młodych dorosłych na świecie wzrósł ze 117 na 100 000 osób w 1990 do 183 na 100 000 osób w 2019 r. Z kolei współczynnik DALY wzrósł ze 106 na 100 000 w 1990 r. do 150 na 100 000 w 2019 r.

Kobiety generalnie miały wyższe współczynniki umieralności i DALY niż mężczyźni w wieku poniżej 30. roku życia, ale różnice między płciami odwróciły się w wieku powyżej 30 lat, z wyjątkiem krajów o niskim indeksie socjodemograficznym. Głównym przypisywanym czynnikiem ryzyka DALY dla cukrzycy typu 2 o wczesnym początku był wysoki wskaźnik masy ciała we wszystkich zbadanych regionach świata.

Czytaj też: Cukrzyca i osteoporoza na zawsze pokonane? Zdumiewające, co robi ten metabolit w naszym organizmie

Istnieją pewne ograniczenia przeprowadzonego badania i naukowcy są ich świadomi, m.in. różnice w definicji cukrzycy typu 2 i wysokie prawdopodobieństwo niediagnozowania w wielu krajach. Niemniej jednak, wyraźny trend wzrostowy jest zauważalny – coraz więcej coraz młodszych osób choruje na cukrzycę typu 2.