Tego jeszcze nie było. Cukrzyca wykryta w 10 sekund – i to bez pobierania krwi!

Cukrzyca to choroba podstępna, nie dająca żadnych objawów przez wiele lat. Dzięki sztucznej inteligencji już wkrótce wystarczy zaledwie 10 sekund, by ją wykryć – i to bez konieczności pobierania krwi!
Osoby cierpiące na cukrzycę muszą stale monitorować poziom glukozy we krwi /Fot. Freepik

Osoby cierpiące na cukrzycę muszą stale monitorować poziom glukozy we krwi /Fot. Freepik

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, często będącą konsekwencją rozwoju gospodarczego i urbanizacji, które prowadzą do niekorzystnych zmian w stylu życia. Naukowcy z Klick Labs odkryli, że wykorzystując sztuczną inteligencję można wykryć cukrzycę typu 2 na podstawie analizy próbek głosu. Nie trzeba pobierać krwi, nie trzeba analizować stężenia cukru, wystarczy wypowiedzieć kilka zdań do smartfona.

Czytaj też: Legendarna piosenka Queen i cukrzyca. Właśnie je ze sobą powiązano

Takie podejście może okazać się przełomowe jako pierwszy etap wykrywania cukrzycy i szansa na poprawę komfortu życia dla setek tysięcy osób, zwłaszcza młodych, które niechętnie się badają. Szczegóły opisano w czasopiśmie Mayo Clinic Proceedings: Digital Health.

Cukrzyca wykryta przez smartfona

Naukowcy wykorzystali trwające 6-10 sekund nagrania głosu danej osoby wraz z podstawowymi danymi zdrowotnymi do stworzenia modelu sztucznej inteligencji, który może wykryć cukrzycę typu 2. Co ciekawe, algorytm był bezbłędny w 89 proc. przypadków kobiet i 86 proc. analizowanych mężczyzn.

W badaniu brało udział 267 osób, które sześć razy dziennie przez 2 tygodnie wypowiadały i zapisywały ustaloną frazę na swoim smartfonie. W ten sposób zebrano ponad 18 000 nagrywań, które przeanalizowano pod kątem 14 cech akustycznych. Udało się wychwycić różnice między osobami zdrowymi a tymi z cukrzycą typu 2.

Czytaj też: Cukrzyca w końcu pokonana! Te komórki macierzyste potrafią zdziałać cuda

Dr Jaycee Kaufman z Klick Labs mówi:

Nasze badania podkreślają znaczące różnice w zakresie głosu między osobami chorymi na cukrzycę typu 2 i bez nich i mogą zmienić sposób, w jaki społeczność medyczna przeprowadza badania przesiewowe w kierunku cukrzycy. Obecne metody wykrywania mogą wymagać dużo czasu, podróży i kosztów. Technologia głosowa może całkowicie usunąć te bariery.

W zebranych nagraniach przeanalizowano zmiany w wysokości i intensywności wokalu, których ludzkie ucho nie jest w stanie wychwycić. To oznacza, że osoba cierpiąca na cukrzycę typu 2 mówi w “specyficzny” sposób, choć na pozór niemożliwy do odnotowania. Możliwe jest stworzenie specjalnej aplikacji, która będzie błyskawicznie analizować głos pod kątem potencjalnej cukrzycy.

Cukrzyca jest podstępna, a wiele osób nie jest świadomych choroby /Fot. Unsplash

Problem cukrzycy jest często bagatelizowany. Według Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej prawie co drugi dorosły cierpiący na cukrzycę na świecie nie jest świadomy swojej choroby, z czego prawie 90 proc. stanowi cukrzyca typu 2. Do najczęściej stosowanych testów diagnostycznych w kierunku stanu przedcukrzycowego i cukrzycy typu 2 zalicza się oznaczenie hemoglobiny glikowanej (A1C), badanie glukozy na czczo (FBG) i OGTT – wszystkie te badania wymagają pobrania krwi. Nieinwazyjny i przystępny test firmy Klick Labs umożliwia badanie przesiewowe ogromnej liczby osób i pomaga zidentyfikować duży odsetek niezdiagnozowanych osób.

Dr Yan Fossat, wiceprezes Klick Labs, mówi:

Nasze badania podkreślają ogromny potencjał technologii głosowej w rozpoznawaniu cukrzycy typu 2 i innych schorzeń. Technologia głosowa może zrewolucjonizować praktyki opieki zdrowotnej jako dostępne i niedrogie cyfrowe narzędzie do badań przesiewowych.

Następnymi krokami będzie powtórzenie badania i rozszerzenie próbek głosu jako metody diagnostycznej w innych obszarach, takich jak stan przedcukrzycowy, zdrowie kobiet czy nadciśnienie.