Ćwiczenia na siłowni zapewniają korzyści nawet seniorom. Nie chodzi wyłącznie o sylwetkę

Z publikacji zamieszczonej w American Journal of Physiology: Cell Physiology wynika, że ćwiczenia na siłowni wiążą się nie tylko z rozbudową tkanki mięśniowej. Inne zalety tego typu aktywności widać w szczególności u osób starszych.
Ćwiczenia na siłowni zapewniają korzyści nawet seniorom. Nie chodzi wyłącznie o sylwetkę

Naturalna utrata masy mięśniowej następuje stosunkowo wcześnie, bo jeszcze przed 40. rokiem życia. Redukcja włókien mięśniowych jest po części następstwem rozpadu neuronów ruchowych, czyli komórek w mózgu i rdzeniu kręgowym, które wpływają na poruszanie się. Jak sugerują wspomniane badania, ćwiczenia na siłowni mogą wzmacniać połączenia między nerwami i mięśniami. 

Czytaj też: Czy salami musi być z osła? Czemu kapłony są wyżej cenione od kogutów? Mięsne ciekawostki

Co szczególnie istotne, może mieć to miejsce nawet w kolejnych dekadach życia. I choć nie da się całkowicie zatrzymać zjawiska rozpadu, to różnego rodzaju aktywność może spowalniać jego przebieg. Trening siłowy sprawia bowiem, że połączenia między nerwami i mięśniami są silniejsze, zapewniając dzięki temu ochronę neuronom znajdującym się w rdzeniu kręgowym.

Jak zauważa Casper Søndenbroe z Uniwersytetu Kopenhaskiego, do tej pory naukowcy nie byli w stanie udowodnić, że trening siłowy może wzmocnić połączenia między neuronami ruchowymi a mięśniami. Dzięki najnowszym ustaleniom udało się tego dowieść. W eksperymencie wzięło udział 38 zdrowych, starszych mężczyzn, których średnia wieku wynosiła 72 lata. Wzięli oni udział w trwającym 16 tygodni dość intensywnym cyklu treningowym. 

Ćwiczenia na siłowni wzmacniają połączenia między neuronami ruchowymi a mięśniami

Grupę porównawczą stanowiło 20 zdrowych mężczyzn o takiej samej średniej wieku. Ich aktywność była jednak minimalna – w ogóle nie uczęszczali oni na siłownię. Treningi odbywały się trzy razy w tygodniu, a po dwóch miesiącach naukowcy odnotowali zauważalne różnice w masie mięśniowej i sprawności uczestników. Analizy pobranych od mężczyzn próbek wykazały też zmiany w biomarkerach. 

Czytaj też: Doświadczenia dziadków zapisane w naszych genach. Jak dziedziczymy ich wspomnienia?

Badanie pokazuje, że nawet jeśli zaczynasz późno w życiu, nadal może to zrobić różnicę. Oczywiście, im wcześniej zaczniesz, tym lepiej, ale nigdy nie jest za późno – nawet jeśli masz 65 lub 70 lat. Twoje ciało wciąż może skorzystać z ciężkiego treningu siłowego. […] Teraz musimy określić, jakie konkretne mechanizmy powodują, że trening siłowy wzmacnia połączenie z układem nerwowym. Aby to zrobić, musimy wykorzystać różne metody, choć naszym celem nadal jest to, aby jak najwięcej seniorów nie tylko żyło dłużej, ale także cieszyło się dobrym samopoczuciem.podsumowuje Søndenbroe