Możesz mieć tego wirusa i nawet o nim nie wiedzieć. W niektórych przypadkach jest śmiertelnie niebezpieczny

Cytomegalowirus to wirus, który często znajduje się w naszych organizmach w stanie uśpienia i nie wyrządza żadnych szkód. Chyba, że kobieta będąca jego nosicielem zajdzie w ciążę – wtedy robi się poważnie.
Wirus – zdjęcie poglądowe /Fot. Freepik

Wirus – zdjęcie poglądowe /Fot. Freepik

Prof. Laura Gibson jest pediatrą w UMass Chan Medical School i często spotyka się z tym samym pytaniem, gdy obwieszcza rodzicom, że ich dziecko jest zakażone cytomegalowirusem (CMV). “Dlaczego nigdy wcześniej nie słyszałem/słyszałam o tym wirusie?” Chociaż ponad połowa Amerykanów zostanie zainfekowania CMV przed ukończeniem 40. roku życia, niewielu z nich o nim słyszało. Prof. Gibson przekonuje, że warto to zmienić, czym postanowiła podzielić się w artykule The Conversation.

CMV to wirus niebezpieczny dla dziecka

Cytomegalowirus (CMV) to rodzaj wirusów z rodziny Herpesviridae, których naturalnymi żywicielami są małpy i ludzie. Do tej pory znamy osiem gatunków wirusów tego rodzaju, które wywołują choroby zwane cytomegaliami. Są one najczęstszą przyczyną wad wrodzonych oraz nabytych w okresie poporodowym i u płodów. Cytomegalowirus występuje na wszystkich szerokościach geograficznych, więc nie można mówić, że problem ten dotyczy Polaków w mniejszy stopniu niż Amerykanów.

Czytaj też: Wirusy znalezione w nieoczekiwanym miejscu. Jak tam trafiły?

Wiele osób jest nosicielami CMV, co oznacza, że wirus występuje u nich w postaci uśpionej – nie wywołuje objawów chorobowych. Ale świadomość istnienia tego patogenu jest szczególnie ważna w kontekście planowanej ciąży. CMV – w przeciwieństwie do innych wirusów z jego rodziny – może przenosić się z matki na płód.

Cytomegalia wrodzona jest najczęstszą infekcją występującą przed urodzeniem i główną zakaźną przyczyną wad wrodzonych. Szacuje się, że ok. jedno na 200 niemowląt (20-30 w USA) rodzi się z cytomegalią, a prawie 20 proc. cierpi na trwałe zaburzenia neurorozwojowe, np. utratę słuchu czy porażenie mózgowe.

Cytomegalowirus w płucach /Fot. Wikimedia Commons

W artykule czytamy:

Każdego roku więcej dzieci jest dotkniętych wirusem CMV niż kilkoma znanymi chorobami wieku dziecięcego, takimi jak zespół Downa i alkoholowy zespół płodowy (FAS). W porównaniu z późniejszymi etapami ciąży, zakażenie CMV w pierwszym trymestrze niesie ze sobą najwyższe ryzyko urodzenia martwego dziecka lub poważnych skutków, gdy rozwija się układ odpornościowy i narządy takie jak mózg.

Prenatalne badania przesiewowe w kierunku CMV nie są standardem opieki ze względu na kilka przeszkód. Istniejące testy mogą być trudne do zinterpretowania – dostarczają informacji o tym, czy rodzic ma CMV, ale nie przewidują ryzyka przeniesienia wirusa na płód i wystąpienia poważnych objawów. Badania prenatalne u zdrowej osoby z prawidłową ciążą zwykle nie dostarczają przydatnych informacji – każdy może mieć dziecko z wirusem CMV, niezależnie od tego, czy wynik testu na obecność wirusa był pozytywny, czy negatywny przed ciążą lub wcześniej.

Czytaj też: Wirus “zombie”. 50 tys. lat w uśpieniu, a gotowy nadal infekować

A nawet gdyby istniały czułe testy, i tak nie ma żadnych interwencji medycznych zatwierdzonych przez FDA w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia płodu CMV. Walacyklowir jest obecnie oceniany jako potencjalny lek zapobiegający przenoszeniu wirusa na płód. Powszechnie stosuje się go w zapobieganiu lub leczeniu opryszczki narządów płciowych w czasie ciąży. Wyniki niedawnego badania klinicznego przeprowadzonego w Izraelu sugerują, że walacyklowir może zmniejszać ryzyko przeniesienia wirusa CMV na płód.

Cytomegalowirus jest szczególnie niebezpieczny dla płodów

Walacyklowir nie działa tak dobrze jak inne leki zwalczające CMV, których nie można przyjmować w ciąży. Konieczne jest więc zwiększenie dawki, a to z kolei oznacza ryzyko dla płodu.

W artykule czytamy:

Zmniejszenie częstości występowania zakażeń CMV jest mało prawdopodobne bez zwiększenia świadomości. Większość ludzi nie słyszała o CMV lub nie jest świadoma tego, co mogą zrobić, aby zmniejszyć swoje szanse na zarażenie się CMV w czasie ciąży.

Proste zmiany zachowania, takie jak całowanie dziecka w głowę zamiast w usta, nie dzielenie się jedzeniem lub naczyniami oraz częste mycie rąk, mogą znacznie zmniejszyć ryzyko zarażenia wirusem CMV.