Cywilizacja Inków: Ofiarom z dzieci podawano alkohol i narkotyki

Badania trzech mumii z Argentyny rzucają nowe światło na zwyczaj poświęcania dzieci w Imperium Inków.

Naukowcy zbadali zakonserwowane ciała 13-letniej dziewczynki oraz  4 i 5-letnch dzieci i ujawnili, że  alkohol i narkotyki były stosowane przez całe miesiące przed ich śmiercią.

Rytuał poświęcania dzieci w kulturach Ameryki Prekolumbijskiej (Capacocha) został dokładnie opisany przez kronikarzy po hiszpańskiej konkwiście.

Testy przeprowadzone na nastoletniej dziewczynie wskazują, że tuż przed uśmierceniem była silnie odurzona. Zdaniem naukowców, traktowanie ofiar było sprzężone z ich wiekiem, statusem i rolą w rytuale. Wyniki swoich badań naukowcy opublikowali w piśmie “Proceedings of the National Academy of Sciences”. 

Dr Emma Brown z wydziału archeologii na Uniwersytecie w Bradford podsumowała: “Hiszpańskie kroniki wspominają, że Inkowie poświęcali dzieci z każdego powodu – ważnych momentów w życiu cywilizacji, wojny, czy katastrofy naturalnej. Dodatkowo istniał także specjalny kalendarz składania ofiar”.

Państwo Inków powstało w XII wieku. W ciągu 200 lat rozrosło się do rozległego imperium. Na początku XVI w. obejmowało prawie całe wybrzeże Pacyfiku wzdłuż Andów i tereny Peru i Boliwii w głębi kontynentu, a zamieszkane było przez ok. 12 milionów mieszkańców.

Przeczytaj także:

Zaginione skarby InkówUpadek imperiumWyprawy po blask mitu