Czas, a nie pieniądze może dać szczęście

Osoby, które cenią sobie czas bardziej niż pieniądze, mają większe szanse na to, by poczuć się szczęśliwymi – wynika z badań, o których informuje pismo “Social Psychological and Personality Science”.

Taki wniosek płynie z sześciu badań przeprowadzonych przez zespół naukowców z amerykańskiego Society for Personality and Social Psychology. W analizie wzięło udział łącznie ponad 4600 osób.

Ponad połowa uczestników twierdziła, że czas ma dla nich większe znaczenie niż pieniądze. W ankietach pytano m.in. czy badani woleliby kupić droższe mieszkanie niedaleko pracy/szkoły czy tańsze mieszkanie, z którego musieliby długo dojeżdżać. Studentów pytano, czy wybraliby program dla absolwentów prowadzący do uzyskania dobrze płatnej, jednak wiążącej się z wieloma nadgodzinami pracy, czy też taki, który pozwoliłby im uzyskać gorzej płatną posadę bez nadgodzin.

Płeć i status społeczno-ekonomiczny uczestników nie miał wpływu na sposób wartościowania, choć w badaniach nie wzięły udziału osoby żyjące na granicy ubóstwa, dla których siłą rzeczy priorytetem byłyby pieniądze zapewniające przetrwanie – zauważają autorzy.

Ankiety wykazały, że osoby ceniące sobie bardziej czas czuły się szczęśliwsze niż te, dla których większą wartość stanowiły pieniądze. Zaobserwowano także, że w grupie, dla której czas miał większe znaczenie, częściej znajdowały się osoby starsze.

“Posiadanie większej ilości czasu wolnego w większym stopniu wpływa na poczucie szczęścia niż pieniądze. Koncentracja na wartościowym spędzaniu czasu wolnego, np. zaangażowaniu w wolontariat, może zatem dostarczyć więcej radości niż rosnąca suma na koncie” – podsumowują badacze.

Czytaj także: 

Więcej:szczęście