Już kilkanaście lat temu naukowcy dowiedli, że nastolatki bywają agresywne i bezmyślne, ponieważ w ich mózgach trwa generalny remont tego, co odpowiada za zdrowy rozsądek (pisaliśmy o tym w artykule "Jak dojrzewa mózg człowieka"). Od tamtej pory badania nad rozwojem układu nerwowego człowieka trwają i przynoszą zadziwiające efekty. Okazuje się np., że niemowlęta przychodzą na świat ze zdolnościami, o jakie do niedawna nikt ich nie podejrzewał, a zaburzenia takie jak dysleksja, dyskalkulia czy autyzm mają związek z bardzo konkretnymi zmianami w budowie mózgu. Nic dziwnego, że "młody mózg" to temat przewodni tegorocznej edycji Tygodnia Mózgu organizowanego przez Instytut Nenckiego.

Czego naukowcy już się dowiedzieli o rozwoju ludzkiego mózgu? I jakie z tego płyną wnioski np. dla rodziców? O tym opowiedzą w studiu TOK FM przedstawicielki Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego: dr Iwona Szatkowska i dr Krystyna Rymarczyk.

Przy okazji polecam archiwalne audycje o filmoterapii, neuroestetyce, poznaniu ucieleśnionym, neuromarketingu, mitach dotyczących stresu, wewnętrznym głosie i wpływaniu na sny, a także artykuł Tygodnia Mózgu0. Więcej informacji o wydarzeniach związanych z Tygodniem Mózgu można znaleźć Tygodnia Mózgu1.

Nowego odcinka „Tygodnia Mózgu2 możecie posłuchać 10 marca o godz. 14:40 (pierwsza część) i o godz. 15:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast Tygodnia Mózgu3 oraz Tygodnia Mózgu4. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie Tygodnia Mózgu5. Zapraszam!