Czego jeszcze nie wiemy o rozwoju ludzkiego mózgu? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 14:40 i 15:40 porozmawiamy o tajemnicach, jakie kryją młode mózgi.
Czego jeszcze nie wiemy o rozwoju ludzkiego mózgu? [AUDYCJA]

Już kilkanaście lat temu naukowcy dowiedli, że nastolatki bywają agresywne i bezmyślne, ponieważ w ich mózgach trwa generalny remont tego, co odpowiada za zdrowy rozsądek (pisaliśmy o tym w artykule “Jak dojrzewa mózg człowieka”). Od tamtej pory badania nad rozwojem układu nerwowego człowieka trwają i przynoszą zadziwiające efekty. Okazuje się np., że niemowlęta przychodzą na świat ze zdolnościami, o jakie do niedawna nikt ich nie podejrzewał, a zaburzenia takie jak dysleksja, dyskalkulia czy autyzm mają związek z bardzo konkretnymi zmianami w budowie mózgu. Nic dziwnego, że “młody mózg” to temat przewodni tegorocznej edycji Tygodnia Mózgu organizowanego przez Instytut Nenckiego.

Czego naukowcy już się dowiedzieli o rozwoju ludzkiego mózgu? I jakie z tego płyną wnioski np. dla rodziców? O tym opowiedzą w studiu TOK FM przedstawicielki Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego: dr Iwona Szatkowska i dr Krystyna Rymarczyk.

Przy okazji polecam archiwalne audycje o filmoterapii, neuroestetyce, poznaniu ucieleśnionym, neuromarketingu, mitach dotyczących stresu, wewnętrznym głosie i wpływaniu na sny, a także artykuł “Jesteśmy mózgowymi wcześniakami”. Więcej informacji o wydarzeniach związanych z Tygodniem Mózgu można znaleźć na stronach Instytutu Nenckiego.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 10 marca o godz. 14:40 (pierwsza część) i o godz. 15:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!