Część mózgu podatna na Alzheimera i schizofrenię

Brytyjscy naukowcy zlokalizowali obszar mózgu, który ulega zmianom w trakcie choroby Alzheimera i schizofrenii.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii zlokalizowali “słaby punkt” mózgu. Obszar ten ulega patologicznym zmianom w trakcie rozwoju choroby Alzheimera i schizofrenii. Swoje odkrycie opisali na łamach magazynu PNAS.

Badacze z Uniwersytetu w Oksfordzie przebadali za pomocą obrazowania magnetycznego 484 osoby w wieku od 8 do 85 lat. Następnie przyglądali się, jak mózg naturalnie zmienia się z wiekiem. Badania pokazały, że te części mózgu, które dojrzewają jako ostatnie, są także pierwszymi, w których widać objawy starzenia. 

Nowy obszar, który udało się zidentyfikować badaczom odpowiada za przetwarzanie informacji, które docierają do mózgu z narządów zmysłów. Rozwija się on w okresie dojrzewania, a następnie ulega stopniowej degradacji wraz z wiekiem. Tego typu zmiany zaobserwowano właśnie u osób cierpiących na chorobę Alzheimera i schizofrenię.

Badanie potwierdziło wcześniejsze przypuszczenia, że choć obie choroby dają inne objawy, to jednak na poziomie mózgu są ze sobą ściśle powiązane. Obecnie nie istnieje metoda, która pozwala przewidzieć, u kogo dojdzie do rozwoju choroby Alzheimera czy schizofrenii. Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycie pozwoli lepiej diagnozować obie choroby. 

CZYTAJ TEŻ: