Jak często myć włosy – z naukowego punktu widzenia?

Pewnie zastanawiałeś się, jak często trzeba myć włosy. To zależy od trzech czynników, ale na pewno nie powinieneś myć ich codziennie.
Jak często myć włosy – z naukowego punktu widzenia?

To pytanie jest tak powszechne, że to trzecia sugestia, która pojawia się po wpisaniu “jak często” w Google. Kiedy tylko wyjdziemy spod prysznica, nasze włosy stopniowo stają się lśniące, ciemniejsze i bardziej tłuste. Dlaczego tak się dzieje i jak często należy się myć, aby nasze włosy były czyste i zdrowe?

Twoje włosy stają się tłuste z tego samego powodu, co skóra na twarzy: gruczoły w skórze wytwarzają sebum. Ta substancja odpowiada za nawilżanie włosów i zapobiega ich wysuszaniu.

Gruczoły wytwarzające sebum (zwane gruczołami łojowymi) znajdują się obok korzeni włosów w warstwie skóry zwanej skórą właściwą. Kanały z gruczołów łojowych prowadzą do mieszków włosowych – w ten sposób sebum wydostaje się na skórę głowy. Kluczową rzeczą w sebum jest to, że każdy z nas produkuje inną ilość tej substancji. Wszystko zależy od genetyki i hormonów.

 

 

Jak często powinniśmy myć włosy?

Niezależnie od hormonów i genów, nikt nie powinien myć włosów codziennie. Zbyt częste mycie może przynieść więcej szkody niż pożytku. To paradoks, ale włosy u ludzi, którzy często je myją, wysychają i produkują więcej sebum.

Poza unikaniem mycia każdego dnia, należy pamiętać o innych rzeczach, próbując ustalić odpowiednią częstotliwość mycia. Oto trzy główne czynniki:

1. Typ skóry

Jeśli twoja skóra i włosy są w normie, to znaczy, że są niezbyt oleiste i niezbyt suche, to prawdopodobnie musisz je myć tylko raz lub dwa razy w tygodniu. Jeśli masz tłustą skórę głowy, prawdopodobnie musisz to robić częściej.

2. Tekstura włosów

Tekstura ma znaczenie, ponieważ wpływa na to, jak szybko sebum rozchodzi się po włosach. Grube lub kręcone włosy spowalniają rozprzestrzenianie się sebum, więc jeśli masz takie włosy, możesz potrzebować szamponu tylko raz w tygodniu. Z drugiej strony, osoby o cienkich, prostych włosach będą prawdopodobnie musiały zaopatrzyć się w większą butelkę szamponu.

 

 

3. Stylizacja

Kolejną kwestią, którą należy rozważyć, to jak często i intensywnie układasz włosy.  Jeśli często to robisz, to twoje włosy są narażone na uszkodzenia, więc powinieneś myć je rzadziej.

Ale to coś, czego musisz dowiedzieć się sam. Więc nie bój się i spróbuj przez kilka dni nie myć włosów i zobacz, czy podoba ci się to, co dzieje się na twojej głowie.