Człowiek lodu w Internecie

Niedawno ruszył nowy projekt internetowy, w ramach którego można zobaczyć szczegółowe fotografie Ötziego — znalezionego w Alpach Tyrolskich człowieka lodu.

Ötzi, człowiek lodu, to najstarsza i najsławniejsza mumią naszych czasów. Dzisiaj wiadomo, że jest on o ponad 600 lat starszy od piramidy Cheopsa. Mumia człowieka z epoki chalkolitu została znaleziona przez parę turystów w roku 1991 w alpejskiej dolinie Ötz. Szczątki około 40-letniego człowieka lodu, żyjącego pomiędzy 3350 a 3100 p.n.e., przetrwały w lodowcu na wysokości 3200 m n.p.m. 

Aby nie doprowadzić do rozkładu uwolnionego spod lodu Ötziego, jego mumia przechowywana jest w niskiej temperaturze. Od czasu do czasu naukowcy pozwalają Ötziemu nieco odtajać — oczywiście wyłącznie w celach badawczych. Niedawno sławny człowiek lodu wziął udział w sesji fotograficznej dla nowego projektu internetowego “Iceman Photoscan“. W ciągu 48 godzin w specjalnym laboratorium przy temperaturze -6°C wykonano około 150 tys. zdjęć o wysokiej rozdzielczości pod 12 kątami widzenia, a później udostępniono je w sieci pod adresem: www.iceman.eurac.edu. Teraz wszyscy zainteresowani użytkownicy Internetu mogą dokładnie przeanalizować każdy milimetr ciała prehistorycznego przodkaczłowieka— zarówno w dwu- jak i w trójwymiarze, a także w naturalnych barwach. Służą do tego specjalne okulary 3D, aktywowane na stronie internetowej. Na zdjęciach szczególnie dobrze widoczne są tatuaże. Wszystkie fotografie są dostępne w świetle dziennym oraz w ultrafiolecie. JSL

źródło: icemanphotoscan.eu