Człowiek lodu z pełnym żołądkiem

Wyniki najnowszych badań nad Człowiekiem lodu znalezionym w 1991 r. w Alpach Tyrolskich zostały zaprezentowane na pierwszym kongresie mumiologów, który odbył się w Akademii Europejskiej (EURAC) we włoskim mieście Bolzano.

Na kongres poświęcony badaniom mumii przyjechało 140 naukowców z całego świata. Największą popularnością wśród ekspertów cieszył się Ötzi, którego najbardziej aktualne zdjęcia rentgenowskie dostarczyły nowych informacji o ostatnich godzinach jego życia.  

Istnieje wiele teorii, wyjaśniających przyczynę śmierci Człowieka lodu w dolinie Ötz. Najpierw naukowcy twierdzili, że zmarł on z wyczerpania fizycznego. Coraz bardziej drobiazgowe analizy świetnie zachowanego ciała Ötziego przyniosły jednak nowe informacje, zgodnie z którymi nasz przodek padł ofiarą morderców. Strzała z łuku utkwiła w jego barku, przeszywając tętnicę, co miało doprowadzić do silnego krwotoku, a w rezultacie do śmierci wskutek wykrwawienia. Na twarzy, ręce i głowie Ötziego znaleziono również rany — kolejne dowody na to, że Ötzi nie zmarł naturalną śmiercią. 

Zwolennicy takiej wersji wydarzeń otrzymają nowe informacje na jej potwierdzenie. Radiolodzy Raul Gostner, Patrizia Pernter i Gian Pietro Bonatti z Bolzano zlokalizowali żołądek Człowieka lodu i odkryli, że jest on wypełniony jst treścią pokarmową. Może to oznaczać, że mężczyzna ten dosłownie na kilka chwil przed swoją śmiercią postanowił spożyć jakiś posiłek. Jedzenie przedostaje się zazwyczaj dość szybko z żołądka do jelit, jednak w przypadku Ötziego pozostało w żołądku. Jak mogły więc wyglądać ostatnie minuty jego życia? Nasz przodek postanowił prawdopodobnie odpocząć i coś przekąsić, a wtedy właśnie ugodziła go strzała wroga. Byłoby to odpowiedzią na pytanie, dlaczego Ötzi odłożył na bok swoją broń.  

Już wkrótce dowiemy się, co było posiłkiem Człowieka lodu, naukowcy mają bowiem zamiar przeanalizować jego treść żołądkową. Odpowiedzialny za konserwację ciała Ötziego Eduard Egarter Vigl podkreśla jednak, że badania te muszą zostać wykonane z zachowaniem największej ostrożności. Każde badanie Człowieka lodu wymaga bowiem częściowego rozmrożenia szczątków, a im wyższa temperatura, tym szybciej grozić im będzie rozkład.

Dla przypomnienia – niedawno pisaliśmy o szczegółowych fotografiach Człowieka lodu, udostępnionych w Internecie w ramach projektu internetowego “Iceman Photoscan”
JSL

źródło: www.eurac.edu