Tam człowiek przechadzał się już dziesiątki tysięcy lat temu. Zlokalizowano najstarsze ludzkie ślady

Gatunek Homo sapiens zamieszkuje Ziemię od około 300 tysięcy lat, choć ramy czasowe w tym zakresie są dość płynne. Ślady obecności naszych odległych przodków są od czasu do czasu znajdowane w różnych miejscach świata, choć tych najstarszych wypadałoby oczywiście szukać na terenie Afryki.
Tam człowiek przechadzał się już dziesiątki tysięcy lat temu. Zlokalizowano najstarsze ludzkie ślady

Tak właśnie uczynili naukowcy, którzy prowadzili swoje badania w Republice Południowej Afryki. Na wybrzeżu tego kraju udało się zlokalizować najstarsze zidentyfikowane ślady pozostawione przez przedstawiciela gatunku Homo sapiens. Z dotychczasowych szacunków wynika, jakoby miały one około 153 tysięcy lat. To o tyle wyjątkowe znalezisko, że jak do tej pory na wschodzie Afryki udało się zlokalizować pięć stanowisk zawierających pamiątki starsze niż 50 000 lat, podczas gdy na południu tego kontynentu – dziewięć stanowisk.

Czytaj też: Kiedyś prowadzono tam mrożące krew w żyłach eksperymenty. Właśnie odnaleziono nieznane laboratorium

O ostatnich dokonaniach archeolodzy piszą na łamach Ichnos. Łącznie badaniami objęto siedem różnych pamiątek, które znacząco różnią się między sobą wiekiem. O ile najnowsze mają około 71 000 lat, tak rekordowo stare opiewają na aż 153 000 lat. Łącząc dokonane znaleziska z innymi dowodami zidentyfikowanymi w okolicy, naukowcy zyskali pewność, że na południu Afryki przetrwali współcześni ludzie, którzy tam ewoluowali i z czasem rozpoczęli ekspansję na inne kontynenty.

Wyzwaniem w czasie prowadzenia tego typu działań jest nie tylko odnalezienie i zabezpieczenie dowodów (zazwyczaj podatnych na warunki pogodowe czy erozję), ale i ich datowanie. Pomocne okazało się datowanie optycznie stymulowaną luminescencją, które wykorzystuje pozornie mało znaczący aspekt: wykazuje, ile czasu minęło od momentu, w którym po raz ostatni ziarnko piasku było wystawione na działanie światła słonecznego.

Człowiek z gatunku Homo sapiens pozostawił po sobie ślady stóp, których datowanie wykazało, że mają około 153 tysięcy lat

W tym przypadku oznacza to, że nasz baaaardzo odległy przodek przechadzał się w danym miejscu tysiące lat temu. Odciśnięte przez niego ślady zostały następnie zasypane piaskiem. I właśnie dzięki temu można dokonać datowania tych odcisków. A skoro południe Afryki jest bogate w kryształy kwarcu, słońca tam nie brakuje, podobnie zresztą jak wydm i wiatru, to łatwo można w tym miejscu określać wiek za pośrednictwem przytoczonej metody. 

Czytaj też: Zapach starożytnego Rzymianina, czyli jak naukowcom udało się odtworzyć dawne perfumy

Rekordowy ślad znajdował się w Parku Narodowym Garden Route, podczas gdy dwa inne – również położone na terenie Republiki Południowej Afryki – były datowane na kolejno 124 000 lat i 117 000 lat. Poszukiwania nadal jednak trwają, dlatego nie można wykluczyć, iż w ich toku uda się zlokalizować kolejne odciski, być może nawet bardziej odległych czasowo przedstawicieli naszego gatunku. Nie wspominając o pozostałościach znacznie wcześniejszych hominidów, z których najstarsze przemierzały Ziemię nawet 7 milionów lat temu.