Czterodniowy tydzień pracy ma kolejnego sprzymierzeńca. Urlopowicze sporo na tym zyskują

Wyniki nowych badań poświęconych korzyściom zdrowotnym płynącym z odbywania urlopu sugerują, że taki wypoczynek jest szczególnie efektywny w przypadku osób pracujących przez cztery dni w tygodniu.
Czterodniowy tydzień pracy ma kolejnego sprzymierzeńca. Urlopowicze sporo na tym zyskują

Przy 40-godzinnym tygodniu pracy, rozłożonym na pięć dni roboczych, każdy człowiek spędza średnio osiem godzin w pracy. A przecież dochodzą do tego jeszcze kwestie przygotowania czy dojazdu. Z tego względu warto byłoby ograniczyć czas spędzany na wykonywaniu służbowych obowiązków. Korzyści płynące z takiego rozwiązania są potwierdzone kolejnymi eksperymentami, a naukowcy idą teraz o krok dalej: twierdzą, że zalety wynikające z odbywanego urlopu znajdują szczególne zastosowanie względem czterodniowego tygodnia pracy.

Czytaj też: Koniec sporu o jaja kurze. Już wiadomo, co jest bardziej wartościowe: żółtko czy białko

Szczegółowe wyniki przeprowadzonych analiz są już dostępne na łamach Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity. Publikacja jest dziełem naukowców z Uniwersytetu Południowej Australii, którzy postanowili przekonać się, jak wakacje wpływają na zdrowie człowieka. 

Kluczową rolę odegrały w tym przypadku dane dotyczące dobowej aktywności ruchowej 308 dorosłych Australijczyków na przestrzeni 13 miesięcy. Zebrane informacje pozwoliły lepiej identyfikować potencjalne zmiany w takich zachowaniach, pojawiające się przed, w trakcie, bądź po zakończeniu wakacji. 

Czterodniowy tydzień pracy wydaje się obniżać stopień wypalenia zawodowego pracowników i poprawiać ich ogólną kondycję psychiczną

W ciągu nieco ponad roku uczestnicy eksperymentu brali zazwyczaj dwa lub trzy urlopy, a każdy z nich trwał średnio 12 dni. Zazwyczaj wypoczynek obejmował rekreację na świeżym powietrzu (35%), a niewiele mniejszą popularnością cieszyły się imprezy rodzinne bądź społecznościowe (31%). Kolejne miejsca przypadły odpoczynkowi i relaksowi (17%) oraz działaniom niezwiązanym z wypoczynkiem, takim jak sprawowanie opieki czy wykonywanie remontów (17%).

Do jakich wniosków doprowadziła analiza zgromadzonych danych? Przede wszystkim dało się zauważyć skłonność odpoczywających osób do podejmowania o 13% więcej umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej każdego dnia. Spędzali też o 29 minut mniej w pozycji siedzącej i spali średnio o 21 minut dłużej. Różnice były szczególnie widoczne w przypadku urlopów trwających od czterech dni do dwóch tygodni.

Czytaj też: Precz z astmą! Te komórki mogą okazać się kluczowe w leczeniu wielu chorób

Jak wyjaśnia jedna z autorek przytoczonych badań, Carol Maher, uzyskane rezultaty potwierdzają, że nawet krótki wypoczynek, choćby w postaci trzydniowego weekendu, wpływa na promowanie korzystnych dla zdrowia zachowań. Większa ilość aktywności fizycznej oraz snu powinna znaleźć odzwierciedlenie w poprawie kondycji psychicznej oraz fizycznej. To z kolei wydaje się pokrywać z korzyściami, jakie zgłaszali uczestnicy eksperymentów poświęconych idei czterodniowego tygodnia pracy. Co istotne, pracodawcy biorący udział w tego typu projektach zazwyczaj nie tylko nie notowali spadków wydajności pracowników, ale wręcz zauważyli jej wzrosty.