Czterodniowy tydzień pracy wkrótce zawita do tego kraju. Weekend zacznie się od czwartku

Czterodniowy tydzień pracy to projekt proponowany od dawna, ale wciąż budzący wiele kontrowersji. Zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie co drugi pracownik uważa się za pracoholika. Pewien kongresmen z Kalifornii ma plan, jak uczynić go prawem federalnym.
Czterodniowy tydzień pracy – ułatwi życie zarówno pracownikom fizycznym, jak i umysłowym /Fot. Pixabay

Czterodniowy tydzień pracy – ułatwi życie zarówno pracownikom fizycznym, jak i umysłowym /Fot. Pixabay

Mark Takano, członek Partii Demokratycznej, który reprezentuje 39. okręg Kalifornii, ponownie zgłosił do Kongresu swoją ustawę o 32-godzinnym tygodniu pracy. Jeśli zostanie ona przyjęta, oficjalnie zmniejszy standardową definicję tygodnia pracy z 40 do 32 godzin poprzez zmianę Fair Labor Standards Act.

To oznacza, że za każdą pracę wykonaną po 32 godzinach, pracodawca musiałby wypłacić nadgodziny. To przełożyłoby się na wyższe stawki godzinowe lub krótszy tydzień pracy, a więc i większe zatrudnienie.

Czytaj też: Myślenie naprawdę męczy. Naukowcy wreszcie to potwierdzili

Mark Takano mówi:

Poważne rozmowy na temat skróconego tygodnia pracy odbywają się w przypadku zawodów umysłowych. To, co zrobi moja ustawa, to pobudzenie rozmowy o tym, jak zdemokratyzować tę normę do innych sektorów siły roboczej, aby wszyscy skorzystali. Nowa ochrona pracowników może zwiększyć szczęście ludzkości.

Czterodniowy tydzień pracy – kiedy doczekają się go Amerykanie?

Mark Takano po raz pierwszy przedstawił ustawę w Kongresie w 2021 r. Został poparty przez Congressional Progressive Caucus (CPC), zrobił trochę szumu w Internecie, ale ostatecznie nie udało się jej przeprocesować. Zwolennicy projektu Takano twierdzą, że skrócony tydzień pracy skłoniłby firmy do zatrudniania większej liczby osób, zwiększyłby udział w rynku pracy i stworzyłby “zdrowszą konkurencję w miejscu pracy, która daje pracownikom możliwość negocjowania lepszych płac i warunków pracy”.

Powrót zainteresowania tematem nie jest przypadkowy. Prawie 3000 pracowników z Wielkiej Brytanii w 61 firmach zakończyło niedawno sześciomiesięczny program pilotażowy skróconego tygodnia pracy prowadzony przez organizację non-profit 4 Day Week Global. Firmy zgłosiły poprawę produktywności, dochodów, morale i kultury zespołu, natomiast osoby indywidualne dostrzegły korzyści dla swojego zdrowia, finansów i związków. Ponad 900 pracowników z 33 firm w USA i Irlandii przeszło przez ten sam program w zeszłym roku i żadna z nich nie wróciła do modelu pięciodniowego.

Czytaj też: Ciężka praca nie popłaca. Przynajmniej na studiach

Nie wszyscy zgadzają się z ustawą o 32-godzinnym tygodniu pracy. Krytycy twierdzą, że projekt ustawy mógłby pogłębić braki kadrowe, ponieść koszty pracy i utrudnić życie specjalisto ds. kadr oraz firmom walczącym o powrót do normalnego funkcjonowania po pandemii. Mówiąc wprost: globalnie nie jesteśmy jeszcze gotowi na czterodniowy tydzień pracy.

Dr Dale Whelehan mówi:

Ustawa ta odzwierciedla rosnący ruch na rzecz skrócenia czasu pracy. Pojawiające się badania naukowe stanowią niepodważalny argument, że czterodniowy tydzień pracy przynosi pozytywne korzyści dla organizacji, ludzi i społeczeństwa. Jako dyrektor generalny 4 Day Week Global, jestem zachwycony, że mogę formalnie poprzeć tę ustawę prowadzoną przez kongresmena Takano, aby zrobić kolejny krok naprzód w kierunku przyszłości pracy skoncentrowanej na człowieku i opartej na dowodach naukowych.

Pełną treść Thirty-Two Hour Workweek Act można przeczytać tutaj. Czterodniowy tydzień pracy jest także w planach w Polsce – ma chronić przed wypaleniem zawodowym i wpłynąć na poprawę zdrowia pracowników. Projekt ustawy z propozycją skrócenia czasu pracy jest już w Sejmie i może sprawić, że weekend będziemy zaczynać od czwartku.