Czujne okno

Innowacyjne szyby okien i drzwi uchronią nasz dom przed niepowołanymi gośćmi — są one bowiem szczególnie wrażliwe na podejrzane ruchy. Bez obaw, że alarm uruchomiony zostanie również wtedy, gdy na parapecie usiądzie ptaszek, czy w pobliżu przebiegnie kot — specjalne czujniki rozpoznają nawet wielkość aktywującego je obiektu.

Nowoczesny czujnik ruchu opracowany przez specjalistów z Instytutu Badawczego Zastosowań Polimerów (IAP) im. Fraunhofera oraz Instytutu Architektury Komputerowej i Software FIRST w Berlinie zapewnia jeszcze więcej bezpieczeństwa, niż dotychczasowe systemy alarmowe. Dzięki specjalnej warstwie szyby okien i drzwi są w stanie rozpoznawać ruchy i ostrzegać właściciela przed włamaniem.  

Jeden z autorów wynalazku, dr Burkhard Elling, wyjaśnia, że szyba pokryta została specjalnym fluorescencyjnym materiałem. W pokryciu tym zawarte są nanocząsteczki, które zamieniają światło w promieniowanie fluorescencyjne. Niewidzialne światło lampy UV oświetla szyby i produkuje w ten sposób promieniowanie fluorescencyjne w danej warstwie. Promienie te przekazywane są do krawędzi okien, gdzie wykrywane zostają przez specjalne czujniki. Jeśli niepowołana osoba znajdzie się w zasięgu lampy, do warstwy dotrze mniej światła i powstanie mniej promieniowania fluorescencyjnego. Mechanizm rozpoznaje, jak szybko i w którym kierunku porusza się dany obiekt, a ponadto — jakiej jest wielkości. Właściciel może zadecydować, czy alarm powinien reagować na obiekty wielkości kota czy ptaka, czy wyłącznie na postać człowieka.  

Czujniki nie reagują również na reflektory przejeżdżających samochodów, gdyż specjalny program interpretuje różne sygnały świetlne, odróżniając częstotliwość lampy ultrafioletowej od częstotliwości świateł samochodowych. 

Szyby bezpieczeństwa nie są kosztownym zabezpieczeniem— specjalną warstwę wykonać można za pomocą zwykłego aerografu, rozpylając lub przyklejając ją w postaci folii na powierzchnię okna. Naukowcy stworzyli już prototyp takiej szyby, teraz mają zamiar zoptymalizować koncentrację barwników w warstwie ochronnej. JSL

źródło: www.fraunhofer.de