Czy akceptujemy zdrady?

Wygląda na to, że tak – i to mimo licznych zakazów religijnych

Według raportów seksualności Polaków aż 40 proc. mężczyzn i 25 proc. kobiet uważa, że niewinny skok w bok to nic specjalnie szkodliwego.  Za to z danych zamieszczonych w książce „Seks po polsku” wynika, że zdradę na koncie ma 33 proc. Polaków i 16 proc. Polek.

Czy w Polsce spada liczba małżeństw?
Choć może się tak wydawać, to tendencja spadkowa z końca XX wieku uległa odwróceniu. Od 2004 roku małżeństw przybywa – w 2006 roku było ich 226,2 tys. (dwa lata wcześniej – 191,8 tys.), czyli 5,9 małżeństwa na tysiąc osób (dwa lata wcześniej – równe pięć).

…a rozwodów rośnie?
To z kolei prawda. Od początku wieku liczba rozwodów pnie się szybko w górę. W 2006 roku było 71,9 tys. rozwodów (plus 8 tys. separacji), gdy w 1999 roku zaledwie 42 tys. Zatem dziś jeden rozwód przypada na nieco ponad trzy małżeństwa.

Jaki procent dzieci to owoce zdrady?
Ta hipoteza może wydawać się zatrważająca, ale – w zależności od kraju i sposobu przeprowadzenia badań – z nieprawego łoża może pochodzić nawet niemal co trzeci potomek! Taki wynik przestaje szokować, gdy przypomnimy sobie, że z ewolucyjnego punktu widzenia przelotny romans może być korzystny…

Która nacja jest najbardziej rozpasana?
Włosi, Hiszpanie? Nie. Najwięcej partnerów seksualnych mają Turcy – aż 14. Niewiele ustępują im mieszkańcy Australii, Nowej Zelandii i Islandii. Na drugim biegunie są narody azjatyckie – Hindusi, Chińczycy, Wietnamczycy mają ledwie trzech–czterech partnerów w ciągu całego życia.

…a która najbardziej rozpalona?
Pierwsze miejsce należy do Greków – uprawiają seks 138 razy w roku. Średnia światowa to 103 razy. Polacy wypadają bardzo przyzwoicie – 115 razy, czyli grubo powyżej średniej.

Czy w Polsce jest wciąż więcej kobiet niż mężczyzn?
Tak. Według danych GUS za 2006 rok, na 100 Polaków przypada średnio 106,9 Polki. Największe dysproporcje panują w województwie łódzkim (100/110), najmniejsze w podkarpackim (100/104,5). Choć rodzi się więcej chłopców (niemal 106 na 100 dziewczynek), to przewaga kobiet nad mężczyznami rośnie gwałtownie w grupie ludności powyżej 60. roku życia (nawet ponad 150 kobiet na 100 mężczyzn). Zdecydowanie więcej kobiet jest w miastach (średnio 111 na 100 mężczyzn; rekord należy do Łodzi: 115). Na wsi liczba spada do 101, a we wsiach niektórych województw nawet przeważają panowie (podlaskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie: tu przypada 98 kobiet na 100 mężczyzn).

Jaka jest średnia liczba partnerów seksualnych?
Według światowego raportu Durexa, dotyczącego postaw i zachowań seksualnych z 2005 roku, średnia światowa to dziewięciu partnerów. Z zastrzeżeniem, że dla mężczyzn wskaźnik ten wynosi 10, a dla kobiet – 7. Średnia w Polsce to sześciu partnerów.

Czy matki chętniej rozmawiają z dziećmi o seksie niż ojcowie?
Zdecydowanie tak. W Polsce dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn jest w grupie, która uważa, że edukację seksualną należy rozpocząć jak najwcześniej. Aż 60 proc. badanych przez Dureksa opowiada się za edukacją seksualną dzieci w wieku 12–14 lat, a niemal 32 proc. – nawet młodszych.