Czy internet bardziej nas dzieli niż łączy? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 20 porozmawiamy o podziałach między internautami.

Jakiś czas temu podczas prezentacji dotyczącej zachowań polskich konsumentów usłyszałem, że nasz internet podzielił się na dwa szeroko definiowane obozy – prawicowy i lewicowy. Co więcej, między tymi dwoma wirtualnymi “balonami” praktycznie nie ma połączeń. Czyżby rozłam panujący w polskiej polityce przeniósł się też na struktury społeczne? Analizy pokazują, że dotyczy to raczej mniejszości internautów, ale i tak coraz częściej można przeczytać, że globalna wioska rozpada się na jakieś plemiona.

Sęk w tym, że każdy zespół badawczy inaczej je definiuje i nazywa. W niedawno opublikowanym raporcie McKinsey & Company pojawiają się “cyfrowi wszystkożercy”, “aspirujące entuzjastki”, “cyfrowi Kowalscy”, “zamożni pragmatycy”, “e-minimalistki” i “staroświeccy internauci”. Cztery lata temu “Polityka” pisała m.in. o “serialowcach”, “hejterach”, “demotywatorach”, “graczach online”, “wikipedystach”, “łowcach okazji”, “geekach i nerdach”, “młodych matkach”, “wojujących prawicowcach” i “startupowcach”.

To jak to w końcu jest z tym internetem – czy bardziej nas łączy, czy raczej dzieli? I czy te podziały są niebezpieczne dla jakości życia społecznego? O tym porozmawiam z moimi gośćmi w studiu TOK FM: Małgorzatą Wołejko z firmy Spicy Mobile i prof. Robertem Rządcą z Akademii Leona Koźmińskiego.

Przy okazji polecam archiwalne audycje o patriotyzmie internetowym, internetowej polszczyźnie, mowie nienawiści, wirtualnych tożsamościach, crowdsourcingu i cenzurze internetu, a także ciekawy wywiad o zastąpieniu wyborów losowaniem i skłonieniu obywateli do niewirtualnej współpracy w grupie.

Nowego odcinka “Człowieka 2.0” możecie posłuchać 17 września po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!