Czy internet pomaga nam dochodzić swych praw? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 20 porozmawiamy o sprawiedliwości online.

Internet wchodzi w interakcje z prawem na różnych poziomach. Z jednej strony stwarza nowe, nieznane wcześniej problemy, np. w dziedzinie prawa autorskiego (poświęciłem temu kiedyś audycję, dostępną dziś w pliku MP3). Z drugiej daje obywatelom łatwiejszy niż kiedykolwiek dostęp do informacji, np. obowiązujących przepisów. Kolejny etap ewolucji to usługi prawne, z których możemy skorzystać online.

Jedną z nich jest e-sąd, który w Polsce funkcjonuje od początku 2010 r. W założeniu miał on ułatwić prowadzenie spraw o długi – kiedy wierzyciel zgłasza roszczenie, którego dłużnik nie kwestionuje. Jak się jednak okazało, przez pierwszych kilka lat funkcjonowania e-sąd umożliwiał liczne nadużycia, o których pisała m.in. Joanna Solska na łamach “Polityki”. Natomiast na początku przyszłego roku ma zacząć działać ogólnoeuropejska platforma do elektronicznego rozstrzygania sporów konsumenckich, np. w przypadku, gdy klient jest niezadowolony z jakości towaru kupionego w sklepie internetowym.

Jak więc działa sprawiedliwość online? O tym opowiedzą moi goście w TOK FM – dr Karolina Mania z Centrum Rozwiązywania Sporów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Mateusz Płudowski z serwisu SkutecznySprzeciw.pl. Przy okazji polecam audycje archiwalne o e-państwie i reputacji online.

Nowego odcinka “Człowieka 2.0” możecie posłuchać 4 lipca po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Zapraszam!