Najlepszy sposób na każdego szkodnika

Czeluści Internetu są niezmierzone, a nowy rok przyniesie nowe zagrożenia dla jego użytkowników. Każde kolejne urządzenie, zainstalowany program czy założony profil użytkownika oznacza kolejne luki w zabezpieczeniach, które mogą wykorzystać przestępcy.

Hakerom powodzi się doskonale:  tylko pojedynczy trojan ZeuS przyniósł im ponad 47 milionów dolarów. Do strat finansowych dochodzą ogromne szkody gospodarcze powodowane każdego roku przez ataki wirusów, cyberszpiegostwo czy otwarty sabotaż. Dzieje się tak tylko dlatego, że nie brakuje niedoświadczonych internautów, którzy surfują po Sieci całkowicie pozbawieni ochrony antywirusowej. Jednocześnie algorytmy stron phishingowych, wirusów typu ransomware i trojanów bankowych stają się coraz bardziej wysublimowane, przez co ich ofiarą padają nawet zaawansowani użytkownicy Internetu.

Wszystko to sprawia, że dochodzimy do wniosku, iż nie powinniśmy pozostawiać kwestii zabezpieczenia komputera przypadkowi, ale oddać się pod opiekę solidnego  anioła stróża, jakim jest pakiet Kaspersky Total Security.

Ochrona cyfrowego ja

Srodze myli się ten, kto sądzi, że sieciowa aktywność nie rzutuje na „prawdziwe” życie. Kiedy hakerzy uzyskają dostęp do naszych prywatnych zdjęć czy kamery internetowej, na szali znajduje się znacznie więcej niż tylko nasza reputacja. Aby temu zapobiec, pakiet Kaspersky Total Security stale chroni desktop czy notebook przed intruzami. Za sprawą trybu interaktywnego program autonomicznie działa w tle – nie musimy się o nic martwić. Dopiero kiedy zobaczymy wyświetlany co miesiąc raport, będziemy zaskoczeni, jak wiele zagrożeń regularnie neutralizuje nasz obrońca.

Na tak wysoką skuteczność ochrony wpływa również zintegrowana sieć Kaspersky Security Network, łączącej niemal cztery miliony użytkowników na całym świecie. Dzięki temu zabezpieczeniu działającemu w chmurze program błyskawicznie reaguje na nowe szkodniki, wirusy i trojany.

Pełne zabezpieczenie urządzeń

Kaspersky Total Security – multi-device, poza ochroną komputerów PC, pozwala na zabezpieczenie komputera Mac, a także smartfonów i tabletów z Androidem – wszystko w ramach jednej licencji, którą można dowolnie przenosić między wybranymi urządzeniami. Pakiet obejmuje także wersje premium dwóch narzędzi: Kaspersky Password Manager (http://www.kaspersky.pl/password-manager) oraz Kaspersky Safe Kids (http://kaspersky.pl/safe-kids).

Na platformie Widnows przed cyfrowymi zagrożeniami ochorni nas apliakcja Kaspersky Total Security. W skład tego pakietu wchodzi też paleta specjalistycznych modułów: funkcja kontroli rodzicielskiej, tryb bezpiecznej bankowości elektronicznej, sejf na hasła oraz mechanizm zdalnego zarządzania urządzeniami przez Internet. Na następych stronach pokazujemy, jak wykorzystać wszystkie możliwości w optymalny sposób.

W menu głównym znajdziemy dziesięć dodatkowych narzędzi związanych z bezpieczeństwem. Przykładowo klikając przycisk »Usuń ślady aktywności«, skasujemy wszystkie pliki cookie, wyczyścimy pamięć podręczną przeglądarki i usuniemy raporty o jej użytkowaniu. Z kolei klasyczna niszczarka do plików pozwala bezpowrotnie kasować poufne dokumenty, na przykład umowy – również zgodnie z procedurami wojskowymi.

Przegląd najważniejszych funkcji

Kaspersky Total Security to nie tylko pogromca wirusów. Kompletny pakiet zawiera też praktyczne funkcje dodatkowe, które podniosą nasz poziom bezpieczeństwa. Tu przedstawiamy wybrane moduły i wyjaśniamy, jak efektywnie ich używać.

Regularne skanowanie systemu

Sercem każdego antywirusa jest skaner, który przeszukuje system pod kątem ewentualnych zagrożeń. Podczas pełnej analizy Kaspersky Total Security bierze pod lupę wszystkie pliki, foldery i obszary systemu. Takie pogłębione skanowanie zajmuje wiele czasu, dlatego wystarczy przeprowadzić je tylko raz, po instalacji programu – oraz kiedy podejrzewamy, że komputer został zainfekowany. Na co dzień wystarczy szybkie skanowanie obejmujące kluczowe części systemu.

Skanowania nie trzeba inicjować ręcznie – domyślnie włączona jest interaktywna ochrona, w ramach której program automatycznie określa optymalny czas wykonywania analiz. Potencjalnie zakażone obiekty nie są jednak od razu usuwane, więc możemy wcześniej upewnić się, że postawiona diagnoza jest poprawna. Jeśli nie chcemy korzystać z tej funkcji, kliknijmy przycisk „Ustawienia” w dolnej części okna – na wyświetlonym ekranie wyłączymy interaktywną ochronę.

Zamiast zdawać się na automatykę, w zakładce „Analiza” możemy ustalić harmonogram szybkiego i pełnego skanowania systemu. To praktyczne, kiedy używamy komputera w stałych godzinach w ciągu dnia – Kaspersky może zająć się jego konserwacją w trakcie naszej przerwy obiadowej. W tym samym menu ustalimy poziom zabezpieczeń podczas skanowania i wybierzemy akcję, jaką program będzie wykonywał po podłączeniu klucza USB lub dysku zewnętrznego. Cały czas mamy nad nim pełną kontrolę.

Bezpieczna e-bankowość

Jeśli dotychczas mieliśmy obawy przed wykonywaniem przelewów i składaniem stałych zleceń w systemie bankowości elektronicznej, moduł „Bezpieczne płatności” powinien nas uspokoić. W jego ramach skorzystamy z dobrze zabezpieczonej przeglądarki internetowej, która może uruchamiać się automatycznie, kiedy tylko wywołamy stronę banku – wystarczy wcześniej podać adres URL serwisu rozliczeniowego. Kiedy później spróbujemy odwiedzić ją w domyślnej przeglądarce, zostanie ona przełączona w tryb bezpieczny – rozszerzenia i wtyczki będą wyłączone. O aktywnym zabezpieczeniu świadczy pomarańczowa ramka wokół okna przeglądarki. W tym trybie możemy bezpiecznie wprowadzać dane niezbędne do płatności.

Jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa zapewnia klawiatura ekranowa. Nawet kiedy mimo skrupulatnego skanowania w systemie zaszyje się keylogger, przekazujący hakerowi informacje o wciskanych klawiszach, nic nam nie grozi, jeśli będziemy wpisywali dane, klikając myszą przyciski na ekranie.

Ochrona dzieci

W Internecie na nasze latorośle czyha wiele niebezpieczeństw, dlatego dzieci powinny od najmłodszych lat uczyć się odpowiedzialnego korzystania z Sieci. Pomoże im w tym ustalenie uczciwych zasad.

Ich przestrzeganie łatwo wyegzekwować przy użyciu rozbudowanej funkcji kontroli rodzicielskiej w Kaspersky Total Security. W menu głównym kliknijmy przycisk w prawym dolnym rogu. Najpierw wprowadźmy bezpieczne hasło, żeby nikt poza nami nie mógł zmienić ustawień. W sekcji »Dostosuj ograniczenia« wyznaczmy godziny, w których komputer będzie zablokowany, z rozróżnieniem na dni robocze i weekendy. Takie ustawienia pozwolą nam uwzględnić indywidualne potrzeby pociechy. Najlepiej wprowadźmy też obowiązkowe przerwy w korzystaniu z komputera, na przykład dziesięć minut co godzinę. Ponadto zdecydujmy, co dziecko będzie mogło robić w trakcie swojego czasu. W zakładce „Programy” wyłączymy dowolną aplikację, na przykład klienty BitTorrent, gry czy Worda. W ten sposób uniemożliwimy dzieciom przypadkowe pobranie nielegalnych treści, dostęp do ważnych dokumentów lub korzystanie z gier przeznaczonych dla dorosłych. Oprócz tego Kaspersky Total Security ogranicza zagrożenia w serwisach społecznościowych: menu „Konwersacje w komunikatorach” pozwala wprowadzić zamkniętą listę osób, z którymi dziecko będzie mogło rozmawiać na Facebooku, Twitterze czy ICQ. Tym samym zapobiegniemy kontaktom dzieci z oszustami czy jeszcze gorszymi przestępcami.

Sejf na poufne pliki

Chcąc uniemożliwić nieupoważnionym osobom dostęp do naszych najważniejszych plików i folderów, schowajmy je do wirtualnego sejfu na dane, stworzonego przez Kaspersky Total Security. W tym celu po prostu otwórzmy ten moduł i przeciągnijmy wybrane elementy z Eksploratora do odpowiedniego pola. Kiedy klikniemy przycisk »Dalej«, program umieści pliki w skrytce. Każdemu sejfowi nadajmy odpowiednią nazwę, żeby w razie potrzeby łatwo znaleźć właściwe dane. Program szyfruje je 256-bitowym kluczem AES, umożliwiając dostęp wyłącznie po podaniu uprzednio ustalonego hasła. Na koniec program zapyta, czy skasować oryginalne pliki znajdujące się poza sejfem – odpowiedzmy twierdząco.

Zdalne zarządzanie urządzeniami

Jeśli użyjemy tego samego kodu aktywacyjnego Kaspersky Total Security do zabezpieczenia trzech komputerów znajdujących się w różnych miejscach, możemy wypróbować praktyczną funkcję „Zarządzanie online”. W tym celu za pośrednictwem programu zalogujmy się na stronie https://center.kaspersky.com, żeby połączyć swój komputer z platformą sieciową. Od teraz możemy zainicjować skanowanie lub aktualizację bazy wirusów, korzystając z dowolnego urządzenia podłączonego do Internetu. W ten sposób zyskamy również zdalny dostęp do menedżera haseł w smartfonie (patrz: niżej). Chcąc zrezygnować z dalszego korzystania z opisanej funkcji, kliknijmy przycisk »Odłącz komputer od usługi My Kaspersky«.

Bezpieczne połączenie

Bezpieczne połączenie, poprzez szyfrowanie wszystkich danych wysyłanych i otrzymywanych za pośrednictwem komunikacji sieciowej, pozwala użytkownikom na bezpieczne łączenie się z internetem. Jest to szczególnie ważne podczas wykonywania operacji finansowych, autoryzacji na stronach internetowych oraz przesyłania poufnych informacji, ponieważ w takich przypadkach przechwycenie ruchu danych przez niepowołaną osobę może narazić użytkowników na poważne straty (na przykład finansowe). Funkcja ta jest szczególnie przydatna podczas podróżowania, ponieważ coraz więcej osób łączy się z niezabezpieczonymi sieciami Wi-Fi, aby nawet z dala od domu pozostać w kontakcie z bliskimi i znajomymi.

Aktualizacja oprogramowania

Jedną z powszechnych metod przenikania szkodliwego oprogramowania do komputera jest wykorzystywanie błędów w zainstalowanych w nim programach (tzw. luk w zabezpieczeniach). Twórcy regularnie aktualizują swoje produkty, jednak nie wszyscy użytkownicy regularnie instalują uaktualnienia na swoich urządzeniach. Funkcja Aktualizacja oprogramowania może automatycznie zidentyfikować aplikacje, które wymagają uaktualnienia, i jeśli użytkownik wyrazi zgodę, zainstalować na jego komputerze najnowsze wersje ze strony dostawcy danej aplikacji. Użytkownik może również ręcznie zażądać pobrania uaktualnienia dla konkretnego programu lub dodać jakąkolwiek z aplikacji do listy tych, które nie powinny być aktualizowane (np. jeśli do poprawnej pracy wymagana jest starsza wersja).

Usuwanie zbędnego oprogramowania

Ta funkcja skanuje wszystkie aplikacje zainstalowane na komputerze i oznacza te, które stanowią potencjalne zagrożenie. Użytkownicy często nie wiedzą, że takie aplikacje zostały zainstalowane na ich urządzeniach, lub nie są świadomi ich negatywnego wpływu. Funkcja ta poinformuje użytkowników o programie, który został zainstalowany bez ich wiedzy czy zgody (na przykład jako dodatkowe oprogramowanie podczas instalacji innej, zwykle darmowej, aplikacji) lub spowalnia urządzenie użytkownika, dostarcza niepełne/niepoprawne informacje na temat swoich funkcji, działa w tle, wyświetla banery i komunikaty (np. reklamy) lub jest rzadko używany. Po otrzymaniu raportu użytkownik może usunąć daną aplikację lub pozostawić ją na urządzeniu.

Wbudowany menedżer haseł do wszystkich urządzeń

Jednym z elementów kompleksowej ochrony naszego cyfrowego życia są bezpieczne hasła. Do zarządzania nimi wykorzystajmy wygodny interfejs narzędzia Kaspersky Password Manager, działającego w Windows, Androidzie, Mac OS-ie oraz iOS-ie.

W celu jego zainstalowania otwórzmy Kaspersky Internet Security, po czym kliknijmy przycisk „Password Manager”, a następnie »Pobierz«. W ten sposób otrzymamy plik instalatora do Windows w formacie EXE. Wersję do Mac OS-u najlepiej pobierzmy ze strony producenta, zaś wersje mobilne do iOS-u i Androida odpowiednio z App Store lub sklepu Google Play. Do korzystania z menedżera haseł potrzebujemy konta w usłudze http://center.kaspersky.com. Zalogujmy się do niego po otwarciu narzędzia. Później wprowadźmy hasło główne – ważne, żebyśmy nigdy go nie zapomnieli, bo inaczej stracimy dostęp do wszystkich zapisanych haseł.Później program może pobrać wszystkie dane dostępowe, które przechowujemy w gorzej zabezpieczonej przeglądarce. Pozostałe hasła wprowadźmy ręcznie. Dzięki automatycznej autoryzacji nie będziemy musieli podawać ich później podczas surfowania po Sieci.

Cena Kaspersky Total Security – multi-device ok. 199 zł (cena bazowej licencji rocznej na ochronę dwóch urządzeń wybranych dowolnie z następującej listy: komputer PC, komputer Mac, smartfon/tablet z Androidem).