Czy nauka może wyjaśnić, jak postrzegamy piękno i sztukę? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM! W najbliższą sobotę po godz. 20 porozmawiamy o neuroestetyce.

Są takie pomysły na audycję, które muszą trochę poczekać na realizację. Neuroestetyka “chodziła” za mną od dawna. Co najmniej od jesieni 2013 r., kiedy na moim – nieaktywnym już – blogu w serwisie tokfm.pl zapytałem, czy sztukę można zmierzyć? Bo tym właśnie zajmuje się w dużej części neuroestetyka: sprawdzaniem, jak nasz mózg reaguje na rzeczy mniej czy bardziej powszechnie uważane za piękne, poruszające.

Taki ambitny cel budzi różne emocje. Można trafić na artykuły takie, jak ten z “The Scientist”, opisujące tę dziedzinę wiedzy bez uprzedzeń. Trafiają się też jednak komentarze – naukowe! – typu “Neuroestetyka zabija twoją duszę“. Dla części ludzi niewygodna jest myśl, że naukowcy mogą sprowadzić przeżycia artystyczne do mechanizmów neuronalnych i poziomu neuroprzekaźników. Tylko czy naprawdę tak jest?

O tym porozmawiam w najbliższą sobotę z Polą Borkiewicz, projektantką i artystką interdyscyplinarną oraz Pamelą Sobczak, studentką neurokognitywistyki na SWPS, przewodniczącą Koła Neuronauki i jedną z organizatorek Dnia Mózgu SWPS (polecam także jej galerię fotograficzną). Będzie to dobry wstęp do Światowego Tygodnia Mózgu, który zaczyna się w poniedziałek. Jeśli jesteście zainteresowani imprezami związanymi z tym dniem, zajrzyjcie do serwisu Neuronauka.org. 21 marca na SWPS będzie można m.in. posłuchać wykładu o neuroestetyce.

A oto przykład, jak można połączyć popularyzację wiedzy o mózgu z działaniami artystycznymi 🙂 W roli głównej Magda Jagielska, jedna z moich partnerek w programie Rzecznicy Nauki!

Przy okazji polecam też archiwalne audycje o interfejsach mózg-komputer, fotografii cyfrowej, kulturze i neuronauce oraz przyszłości umysłu.

Nowego odcinka “Człowiek 2.0” możecie posłuchać 14 marca po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Zapraszam!