Czy Polka może podnieść słonia?

Czy w zaledwie dwa tygodnie można „zdobyć” Mount Blanc? Albo przejść dystans z Krakowa do Zakopanego lub podnieść 3500 kg słonia? Okazuje się, że tak!

Bohaterkami tych osiągnięć są Polki – zapracowane bizneswoman, zabiegane matki czy pochłonięte nauką studentki. Te niecodzienne dane zebrano w najnowszym raporcie „Ile tak naprawdę ruszają się Polki?” zrealizowanym na zlecenie marki Rexona.

W badaniu wzięła udział grupa kobiet o różnych profilach zawodowych, charakterologicznych i społecznych, z których każda prowadzi inny tryb życia. Nie zabrakło zapracowanych kobiet sukcesu, aktywnych studentek, czy też zabieganych mam łączących pracę zawodową z wychowaniem dzieci.
Każda z pań, biorących udział w badaniu, otrzymała nowoczesną bransoletkę, która mierzy aktywność fizyczną organizmu w ruchu, przy jedzeniu, a nawet we śnie.

Dzięki aplikacji na smartfona, bransoletka rejestruje bilans energetyczny organizmu. Dzięki temu możemy jasno określić jak bardzo aktywna w ciągu doby była każda z uczestniczek badania – ile energii wydatkowała na poszczególne czynności, jak zregenerowała organizm podczas snu.

Wyniki badania okazały się być sporym zaskoczeniem nawet dla samych ankietowanych. Rok noszenia dużej damskiej torebki, z którą na co dzień widuje się kobiety na ulicach, to wydatek energetyczny, który w zupełności wystarczyłby na kołysanie przez miesiąc małego hipopotama.

Z kolei dwa tygodnie treningu na bieżni (średnio 2h/dziennie) to tak, jakby zdobyć wierzchołek jednej z najwyższych gór świata Mount Blanc (4810 m. n.p.m.).

Wniosek? Kobiety biją rekordy! Codziennie pokonują olimpijskie dystanse. W tydzień biją rekord świata w podnoszeniu ciężarów, w dwa tygodnie wspinają się na najwyższe szczyty Himalajów, każdego dnia podejmują wysiłek większy niż im się zdaje!

– Podczas badania zaobserwowaliśmy, że kobiety, choć deklarują, że nie chodzą regularnie do klubu fitness, tak naprawdę każdego dnia fundują sobie istny tor przeszkód. Biegają, jeśli nie po bieżni, to przynajmniej po biurze, czy w drodze do pracy, podnoszą ciężary – dzieci, zakupy i robią wiele rzeczy, które decydują o tym, że są ciągle aktywne. Nasza „uśredniona” badana tygodniowo okrąża murawę Stadionu Narodowego aż 157 razy. Warto zaznaczyć, że najbardziej aktywną grupą są kobiety w wieku 25-35 lat. Niemniej jednak należy pamiętać, że aktywność ruchowa zmienia się z wiekiem, z prowadzonym trybem życia (rodzina np.) oraz ogólnymi preferencjami i stanem zdrowia – mówi fizjoterapeuta Bartłomiej Gajowiec , który czuwał nad przebiegiem  badania.