Czy Polska staje się krajem bardziej innowacyjnym? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 20 porozmawiamy o innowacyjnej gospodarce.

W Polsce dużo mówi się o wspieraniu innowacyjnych firm. Jednak samo mówienie to za mało. Potrzebne są także np. pieniądze. W ubiegłych latach pod hasłem promowania innowacji wydano wiele funduszy unijnych, ale często bez większego sensu. “Polskim firmom opłaca się nie być innowacyjnymi. Łatwiej przyjąć zamówienie z Niemiec na produkcję jakiegoś podzespołu – to daje dobre pieniądze, nie trzeba tworzyć stałego miejsca pracy dla kogoś, kto coś nowego wymyśli i potem przetestuje. Inżynierowi trzeba porządnie zapłacić, raczej nie da się go trzymać na śmieciówce. Polska gospodarka dobrze się ma, bo niemiecka ma się dobrze i cały czas coś u nas zamawia” – mówił prof. Marek W. Kozak w wywiadzie dla “Gazety Wyborczej”.

Teraz ma się to zmienić. Wspieranie innowacji to jeden z priorytetów obecnego rządu. Pojawiają się programy finansowania nowych pomysłów i ulgi podatkowe na badania rozwojowe. Także prezydent zaprasza na spotkania obiecujące polskie startupy. Czego potrzeba Polakom, by wprowadzali na rynek więcej nowatorskich usług i produktów? O tym opowiedzą moi goście w studiu TOK FM: dr Kaja Prystupa-Rządca z Katedry Zarządzania Akademii Leona KoźmińskiegoBeata Cichocka-Tylman, dyrektor ds. innowacji PwC i członek rady fundacji Koalicja na rzecz Polskich Innowacji oraz Konrad Wawruch, prezes firmy 7bulls.

Przy okazji polecam archiwalne audycje o polskich innowacjach medycznych, współpracy nauki i biznesu, startupachakceleratorach i znaczeniu porażki.

Nowego odcinka “Człowieka 2.0” możecie posłuchać 8 paździenika po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!