Niedawno na łamach "Focusa" zastanawiałem się, czy można z małpy zrobić Einsteina - czyli czy możliwe jest "podkręcenie" mózgu tak, by zyskał nowe możliwości. Wcześniej pisałem m.in. o terapiach  wykorzystujących prąd elektryczny w celu poprawy funkcjonowania mózgu. A niedawno do sprzedaży trafił polski przekład książki znanego fizyka prof. Michio Kaku pod znamiennym tytułem "Przyszłość umysłu. Dążenie nauki do zrozumienia i udoskonalenia naszego umysłu". Oto, co na ten temat mówi sam autor:

Książka jest napisana przystępnie i - tu zgodzę się z recenzją Olafa Szewczyka opublikowaną w "Gazecie Wyborczej" - czyta się ją jak pasjonującą gawędę (nie zgadzam się natomiast z recenzentem i z autorem książki w kwestii historii Phineasa Gage'a - pacjenta z uszkodzonymi płatami czołowymi). Jednak wiele elementów tej gawędy traktuję dość sceptycznie. "Pewnego dnia czymś normalnym stanie się kontrolowanie siłą myśli przedmiotów z naszego otoczenia, wprowadzanie do mózgu wspomnień, leczenie chorób psychicznych, wzmacnianie inteligencji, pełne mapowanie mózgu, neuron po neuronie, tworzenie kopii zapasowych mózgu i komunikowanie się za pomocą telepatii" - to cytat z opisu książki. Kopia zapasowa mózgu - to brzmi jak recepta na nieśmiertelność...

Czy wizje przedstawiane przez prof. Kaku są realne? O tym porozmawiam w TOK FM z Iloną Kotlewską, doktorantką z pracowni neurofizjologii Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego oraz dr Olgą Orzyłowską-Śliwińską, redaktorką „Wiedzy i Życia”.

Przypominam archiwalne audycje o świadomości, interfejsach mózg-komputer, biologicznych podstawach moralności oraz neuronauce i kulturze, a także mój komentarz dotyczący pionierskiego zabiegu regeneracji rdzenia kręgowego.

Nowego odcinka "Człowiek 2.0" możecie posłuchać 1 listopada po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Warto zachować czujność - będzie można zdobyć książkę prof. Kaku! Później zapis audycji będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Zapraszam!