Czytelnicy wybiorą Książki Roku i Człowieka Książki 2022. Rusza głosowanie!

Już po raz ósmy internauci zagłosują na Książki Roku w największym plebiscycie czytelników. W 13 kategoriach nominowanych jest 130 tytułów. Tegoroczną nowością, którą przygotował organizator – serwis Lubimyczytać – jest kategoria Człowiek Książki, w której nagroda główna to 10 tys. złotych. Tylko do tej pory w plebiscycie oddano w sumie ponad milion głosów.
Czytelnicy wybiorą Książki Roku i Człowieka Książki 2022. Rusza głosowanie!

Plebiscyt Książka Roku 2022 Lubimyczytać potrwa przez cały miesiąc, do 28 lutego. Przez cztery tygodnie każdy czytelnik może zagłosować na najlepsze książki minionego roku. Wystarczy zajrzeć na stronę www.lubimyczytac.pl/plebiscyt. W 13 książkowych kategoriach zostało nominowanych 130 tytułów z 54 wydawnictw, napisanych przez 62 autorów polskich i 63 zagranicznych. Wśród pisarzy, którzy na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy byli najpopularniejsi i otrzymali najwyższe oceny książek od internautów, znaleźli się m.in. Joanna Bator, Maria Peszek, Alice Oseman, Haruki Murakami, Jo Nesbo, Mariusz Szczygieł, Zygmunt Miłoszewski, Szczepan Twardoch, Remigiusz Mróz, Radek Rak, Marcin Meller i wielu innych.

Nominowane w tegorocznym plebiscycie tytuły są jak lustro: odzwierciedlają zainteresowanie czytelników i czytelniczek tym, co przez ostatnich 12 miesięcy działo się na świecie. Po wybuchu wojny w Ukrainie Polki i Polacy chcieli dowiedzieć się więcej o prezydencie naszego sąsiada zza wschodniej granicy. Nie dziwi więc, że wśród pozycji, które walczą o miano Książki Roku 2022 w kategorii Autobiografia/biografia/wspomnienia znalazła się pozycja „Zełeński” Wojciecha Rogacina. Popularne i dobrze oceniane były także dzieła laureatek literackiej Nagrody Nobla: „Empuzjon” Olgi Tokarczuk oraz „Lata” Annie Ernaux. Natomiast weteranem wśród nominowanych w plebiscycie już od wielu edycji jest Stephen King, którego tym razem „Baśniowa opowieść” zawalczy o tytuł w kategorii fantasy. Książki z tego gatunku cieszą się niezmiennie ogromnym zainteresowaniem – dają szansę na ucieczkę do alternatywnych światów – mówi Izabela Sadowska, prezeska Lubimyczytać.

CZŁOWIEK KSIĄŻKI NOWĄ KATEGORIĄ PLEBISCYTU

Jak zawsze, kolejna odsłona Plebiscytu przynosi nowość. Tym razem – obok 13 kategorii książkowych – znalazła się czternasta, specjalna. To Człowiek Książki. Zostało w niej nominowanych aż 20 projektów, których autorki i autorzy promują czytelnictwo w sieci.

Literaccy krytycy i dziennikarze, booktuberzy, bookstagramerzy, booktokerzy… W sieci funkcjonuje coraz więcej określeń na osoby, które prowadzą swoje książkowe profile w mediach społecznościowych. Różnią ich wiek, gatunki książek, które czytają, formaty prezentacji, które wybierają, a także zasięgi kanałów, które prowadzą. Jednak łączy jedno – wszyscy tak jak my – lubią czytać. W ciągu 12 lat prowadzenia serwisu Lubimyczytać internet bardzo się zmienił. Na początku obok nas istniały literackie blogi, które przekształciły się w tysiące, jak nie dziesiątki tysięcy profili w social mediach. To rozproszona, wielka siła czytelników, która mnoży się w nowych mediach. Śledzimy te trendy z zachwytem, pasją, czasem niepokojem, ale zawsze staramy się wspierać wartościowe inicjatywy, które przyczyniają się do popularyzacji czytelnictwa – mówi Izabela Sadowska.

Wśród nominowanych znaleźli się między innymi Michał Nogaś, Wojciech Szot, ale także booktuberzy – twórczynie projektu Zaksiążkowane Tola i Zuzanna Grupa czy prowadzący kanał Okoń w Sieci Marcin Okoniewski. Nie zabrakło też booktokerów, w tym Natalii Miśkowiec, która książki promuje na profilu Prostymi Słowami.

KSIĄŻKA OD PIERWSZEGO WEJRZENIA

Serwis Lubimyczytać wyróżnia nie tylko promotorów czytelnictwa w sieci, ale też samych autorów i autorki, którzy stawiają swoje pierwsze kroki na rynku książki. Dlatego w tym roku w plebiscycie po raz drugi znalazła się kategoria Debiut, w której nominowanych zostało 10 tytułów z różnych gatunków w tym literatury pięknej, reportażu, kryminału, czy biografii.

Dzięki nominowanym książkom w kategorii Debiut czytelnicy mają okazję przyjrzeć się bliżej realiom życia ratowników wodnych, czy też zapoznać się od kuchni z trudami pracy w stołecznym pogotowiu ratunkowym. Mają szansę poznać historię życia księdza Jana Kaczkowskiego, ale też skrajnie od niej różną – historię Mariusza, nazwanego przez media „polskim Fritzlem”. Wreszcie, być może dowiedzą się, czy istnieje miłość po Auschwitz lub wybiorą się w podróż w Karkonosze, do schroniska, które przestało istnieć – mówi Aneta Jokiel – Pawlak z Lubimyczytać.

WEEKEND Z KSIĄŻKĄ

Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone 10 marca w serwisie Lubimyczytać. 8. edycja plebiscytu jest organizowana we współpracy z poznańskim Starym Browarem. To właśnie w jego przestrzeniach 11. i 12. marca odbędzie się Weekend z Książką, a w jego ramach – między innymi – Wielka Wymiana Książek. Więcej szczegółów już wkrótce.