Daj się przyciągnąć do ginekologa!

Dawno nie pojawiłaś się u ginekologa? Dlaczego? Krępują Cię badania? Niepotrzebnie. Przecież tu chodzi o Twoje życie!

Profilaktyczna wizyta u ginekologa dla wielu kobiet, które nie były w gabinecie od lat, może być stresującym przeżyciem. Niepotrzebnie! Pamiętaj, że badanie profilaktyczne to najlepszy sposób, by upewnić się, czy jesteś zdrowa. Daj się przyciągnąć do ginekologa. Nie rezygnuj z profilaktyki!

Daj się przyciągnąć do ginekologa

Świadomość Polek związana z chorobami narządów rodnych, a także z wykonywaniem badań ginekologicznych w dalszym ciągu jest dość niska. Od lat pokutuje bowiem stwierdzenie, że do lekarza idzie się wtedy, gdy coś dolega.

Wiele pań, zwłaszcza po urodzeniu dzieci, szerokim łukiem omija gabinety ginekologiczne. Kobiety nadal boją się, czasem wstydzą i szukają wymówek, by nie chodzić do specjalisty. Mamy, ciocie i babcie, które rzadko bywają u ginekologa nie dają, tym samym, dobrego przykładu córkom, siostrzenicom i wnuczkom. To błąd, za który niekiedy płaci się wysoką cenę. Wiele chorób ginekologicznych nie boli, a objawy pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadiumDlatego tylko regularne badania ginekologiczne mogą pomóc we wczesnym wykryciu poważnych chorób, w tym raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy – groźny przeciwnik!

Rak szyjki macicy jest dość łatwy do zdiagnozowania. Rozwija się stosunkowo powoli, a jego umiejscowienie pozwala, w przeciwieństwie do innych nowotworów narządów rodnych, takich jak np. rak jajnika, na zastosowanie skutecznych metod diagnostycznych. W przypadku raka szyjki macicy wykonywanie regularnych badań cytologicznych odgrywa dużą rolę. Regularnie co roku wykonywana cytologia może nam dać pewność, że raka szyjki macicy wykryjemy we wczesnym stadium.

Cytologia i test HPV skuteczną metodą profilaktyczną

Rak szyjki macicy to choroba przenoszona drogą płciową. Obecnie na świecie wykonuje się powszechnie jeden test przesiewowy w profilaktyce raka szyjki macicy. Jest to badanie cytologiczne. Można je wykonywać w sposób konwencjonalny na szkiełku. Podczas badania lekarz pobiera materiał do badania, z szyjki macicy badanie to jest krótkie i co najważniejsze bezbolesne. Aby uniknąć ponownego pobierania materiału do badania, wystarczy pamiętać że:

  • badanie należy wykonać nie później niż 5 dni przed miesiączką lub 5 dni po miesiączce
  • nie należy zakładać również globulek dopochwowych
  • dzień przed badaniem unikać współżycia.

Więcej informacji: www.kwiatkobiecosci.pl