Tak prosiło się kiedyś bogów o pomoc. Dla kogo były przeznaczone dary mające prawie 3 tysiące lat?

Wydaje się, że greccy archeolodzy odnaleźli figurki będące ofiarami dla Posejdona. Zostały one znalezione na terenie pewnej starożytnej świątyni.
Tak prosiło się kiedyś bogów o pomoc. Dla kogo były przeznaczone dary mające prawie 3 tysiące lat?

Wstępne datowanie wykazało, jakoby przedmioty te miały około 2800 lat. O sprawie poinformowali przedstawiciele tamtejszego Ministerstwa Kultury. Wydany komunikat mówi o artefaktach będących najprawdopodobniej darami dla Posejdona, czyli boga związanego z morzami, jeziorami, trzęsieniami ziemi czy rzekami. 

Czytaj też: Sensacyjne znalezisko na północy Polski zmienia bieg historii. Podręczniki trzeba pisać od nowa

Wśród zidentyfikowanych do tej pory figurek znalazły się te ukazujące psa, węża i kobietę. O tym, że przedmioty mogły być przeznaczone dla Posejdona najlepiej świadczy fakt, iż znaleziono ja na terenie sanktuarium poświęconego temu bogu. Starożytna świątynia znajduje się na terenie miasta Elikis (Helike) na północnym wybrzeżu Peloponezu. Dokładne analizy znalezionych na miejscu próbek sugerują, że tereny świątyni zostały co najmniej kilkukrotnie zalane. Z czasem została ona opuszczona i zapomniana, co było związane między innymi z trzęsieniem ziemi i tsunami sprzed ponad 2300 lat.

Wydaje się, że odnalezione niedawno dary mogły być przeznaczone dla Posejdona. Był on między innymi opiekunem rybaków oraz mórz, jezior czy rzek

Jedna z brązowych figurek ukazuje psa, natomiast gliniana prezentuje podobiznę kobiety. Interesujące wydają się też inne znaleziska, między innymi wykonana z brązu głowa węża oraz gliniane skrzydło, którego przeznaczenie nie zostało jeszcze dokładnie określone.

Czytaj też: Znaleźli ruiny rzymskiej świątyni. Pod nią znajdują się pozostałości tajemniczej budowli

Jak wyjaśnia Anastasia Gadolou z Muzeum Archeologicznego w Salonikach, planowane analizy powinny pozwolić na lepsze zrozumienie tego, jak pod względem religijnym wypadało wykorzystanie figurki w kształcie psa. Postęp w archeologicznym śledztwie powinien nastąpić już wkrótce, a to za sprawą zebrania większej liczby dowodów poświęconych świątyni, a także samym figurkom. Stąd przecież już całkiem krótka droga do wyjaśnienia różnego rodzaju zwyczajów i wierzeń kultywowanych w czasach starożytnych.

Co wiemy na temat ostatnich dokonań archeologów? Zacznijmy od tego, że na północ od łukowatej świątyni i znajdującego się w niej najstarszego ołtarza wykonanego z cegły udało się odnaleźć pozostałości dwóch innych budynków. Z kolei majowe i czerwcowe wykopaliska doprowadziły do identyfikacji dwóch budynków na północ od absydy świątyni. Projekt i odwzorowanie fotogrametryczne wszystkich warstw wykopu pozwoliło na uzyskanie pełnej dokumentacji archeologicznej tego miejsca.