Sensacyjne znalezisko na północy Polski zmienia bieg historii. Podręczniki trzeba pisać od nowa

Wczesnośredniowieczne grodzisko w okolicach Grąbczyna (woj. zachodniopomorskie) mogło być zasiedlone przez człowieka kilka tysięcy lat wcześniej. Wskazują na to dowody odkryte podczas tegorocznych wykopalisk. Jak wygląda znalezisko, które zmienia bieg historii tego zakątka północnej Polski?
Puszcza nad Gwdą, rzeką wypływającą z jeziora Wierzchowo / źródło: Bambus1181, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Puszcza nad Gwdą, rzeką wypływającą z jeziora Wierzchowo / źródło: Bambus1181, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Grąbczyn jest niewielką wsią położoną w gminie Szczecinek. Znajduje się ona niedaleko jeziora Wierzchowo. Od północnej strony w teren zbiornika wdziera się wąski półwysep, który od bardzo dawna był zamieszkany przez człowieka. Stanowisko archeologiczne w tym miejscu reprezentowane jest przez grodzisko wczesnośredniowieczne z okresu IX-X/XI wieku – informuje PAP, powołując się na słowa dra Kamila Niedziółki z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Czytaj też: To znalezisko przekroczyło wszelkie oczekiwania. Pokazuje zaskakującą prawdę o końcu epoki lodowcowej

Jak się okazuje, przez wiele lat grodzisko w Grąbczynie pozostawało słabo przebadanym terenem i nie przykuwało uwagi naukowców. Przeprowadzono tutaj jedynie badania powierzchniowe, a w latach 60. XX wieku wykonano plan warstwicowy i zrealizowano wykopaliska na mniejszą skalę w kwadratowych wykopach o boku długości jednego metra.

Grodzisko na cyplu w okolicach Grąbczyna / źródło: mapy Google, zrzut ekranu, domena publiczna

Znalezisko w Grąbczynie. Grodzisko było zamieszkane przez człowieka tysiące lat wcześniej

Od dwóch lat archeolodzy z Gdańska współpracują z Gminą Szczecinek i jak widać, współpraca ta obfituje w wiele nowych odkryć. Tegoroczny sezon wykopaliskowy był nadzwyczaj bogaty. Naukowcy pracowali m.in. wokół podstawy głównego wału okalającego średniowieczne grodzisko. Znaleźli ślady po dawnych paleniskach, brukach kamiennych i jamach, których funkcji jeszcze nie poznano.

Czytaj też: Remontowali miejski rynek i dokopali się do czasów średniowiecza. Niesamowite znalezisko w Wielkopolsce

To, co zwraca uwagę najbardziej, to mnogość artefaktów świadczących, że człowiek pojawił się na tym terenie już 6 tys. lat temu na przełomie epok brązu i żelaza. Mowa dokładnie o narzędziach krzemiennych – dowiadujemy się z informacji prasowej na stronie Gminy Szczecinek.

Podczas prezentacji podsumowującej tegoroczny sezon badań dr Niedziółka przedstawił dwie teorie na temat powstania wałów okalających to miejsce. Mogły one zostać usypane zarówno 6 tys. lat temu, kiedy dotarli tutaj pierwsi ludzi ze społeczeństwa łowców-zbieraczy, jak również dużo później – w średniowieczu. Kiedy naprawdę to się stało, jeszcze nie wiadomo, ale dalsze badania będą ukierunkowane na odkrycie genezy obwarowań.

Wykopaliska w sezonach letnich 2022 i 2023 były prowadzone także przez studentów i absolwentów Instytutu Archeologii UG, a w tym roku dodatkowo pomagał Mateusz Zacharewicz z Muzeum Regionalnego w Szczecinku. Ponadto w badaniach swoim wsparciem dzielili się dr Joanna Święta-Musznicka z Pracowni Paleoekologii i Archeobotaniki UG, która pobrała próby archeobotaniczne i dr Mateusz Krupski z Instytutu Nauk o Glebie, Żywieniu Roślin i Ochrony Środowiska UP we Wrocławiu, który pobrał próby gleboznawcze. Natomiast prof. Piotr Kittel z Katedry Geologii i Geomorfologii Uniwersytetu Łódzkiego wykonał w Grąbczynie odwierty geologiczne.

Czytaj też: To najstarszy warsztat w tej części Europy. Wyjątkowe znalezisko niedaleko polskiej granicy 

Jak informują naukowcy, to jeszcze nie koniec poznawania historii cyplu na jeziorze Wierzchowo i możliwe, że kolejne tajemnice grodziska zostaną ujawnione podczas kolejnego sezonu badań.