Data center: dlaczego warto zainwestować w outsourcing profesjonalnych usług?

Wynajem miejsca w profesjonalnym data center to w przypadku wielu przedsiębiorców alternatywa dla budowy własnego centrum przechowywania danych. Outsourcing usług data center jest inwestycją w bezpieczeństwo kluczowych dla funkcjonowania firmy danych, których liczba stale rośnie, wymuszając konieczność szukania rozwiązań usprawniających ich przetwarzanie.

Co to jest data center?

Data center to serwerownia działająca w połączeniu z niezbędnym zapleczem technicznym, umożliwiającym ustawiczną pracę serwerów. Struktura informatyczna centrum danych powinna składać się z elementów gwarantujących ciągłość zasilania, w tym przede wszystkim agregatów prądotwórczych i zasilaczy awaryjnych UPS. Dzięki temu funkcjonowanie data center jest niezależne od ewentualnych przerw w dostawie prądu. Kluczowe znaczenie ma również zastosowanie zaawansowanych systemów bezpieczeństwa takich, jak monitoring i ochrona fizyczna, rozwiązania przeciwpożarowe czy nowoczesne systemy chłodzenia. 

Podstawowe zadania data center to przechowywanie, przetwarzanie i ochrona danych klientów, czemu w całości podporządkowana jest budowa obiektu i systemy wspierające jego funkcjonowanie. Biorąc pod uwagę to, jak duże znaczenie dane mają dla większości firm, można zaryzykować stwierdzenie, że znaczenie funkcjonalnych centrów danych będzie tylko rosło. 

Wynajem data center jako alternatywa dla budowy własnego centrum danych

Outsourcing usług data center cieszy się obecnie coraz większą popularnością. Dlaczego? Profesjonalne centra danych pozwalają na optymalizację zarządzania dużą ilością danych, co nie zawsze jest możliwe w przypadku prywatnych obiektów. Co więcej, korzystanie z pomocy wyspecjalizowanych obiektów data center to doskonała alternatywa dla budowy własnej infrastruktury. Jakie korzyści niesie outsourcing usług data center?

Redukcja wydatków. Stworzenie centrum danych na użytek własny firmy to ogromna inwestycja finansowa i logistyczna. Wśród podstawowych kosztów takiego przedsięwzięcia znajdują się nie tylko koszty stricte związane z zaprojektowaniem i budową dedykowanego obiektu oraz zakupem niezbędnego sprzętu, ale również wydatki związane z późniejszą obsługą data center. Dodatkowo, działanie centrum danych wymaga zatrudnienia wykwalifikowanego zespołu pracowników, co oznacza kolejne obciążenie finansowe dla inwestora. 

Bezpieczeństwo. Nowoczesne oprogramowanie, zaawansowane technologicznie komponenty IT, systemy bezpieczeństwa fizycznego i przeciwpożarowego – dzięki nim korzystanie z usług profesjonalnych data center oznacza możliwość zminimalizowania zagrożeń związanych z utratą cennych danych, co mogłoby sparaliżować, a w niektórych przypadkach, uniemożliwić funkcjonowanie firmy. 

Skalowalność usługi. Współpraca z dostawcą usług data center pozwala na dostosowanie ich zakresu do bieżących potrzeb klientów. Rozwój firmy często wymaga bowiem jak najszybszej ich skalowalności. Duże znaczenie ma również dostępność różnych form finansowania tych usług.

Wsparcie techniczne. Zatrudnienie wysoko wykwalifikowanego zespołu specjalistów, oferujących kompleksową pomoc techniczną, w przypadku profesjonalnych data center spoczywa na barkach wybranego centrum danych. To duże udogodnienie, wykluczające konieczność prowadzenia procesu rekrutacyjnego i zatrudniania wysoko wykwalifikowanych specjalistów, co jest niezbędne w przypadku budowy własnego data center. 

Podsumowując, outsourcing usług data center pozwala klientom biznesowym skupiać się na głównym trzonie ich działalności, bez konieczności utrzymywania własnych zespołów IT, dedykowanych obsłudze prywatnego centrum danych.

Szukając nowoczesnego data center warto zwrócić uwagę na ofertę Netii, w ramach której można skorzystać z usług pięciu nowoczesnych, ulokowanych w pobliżu węzłów komunikacyjnych, centrów danych. Netia Data Center zapewnia dwudziestoczterogodzinną ochronę fizyczną, monitoring systemów, wczesną detekcję dymu, system gaszenia gazem oraz precyzyjną klimatyzację. Co więcej, obiekty zasila energia pochodząca z odnawialnych źródeł, co ma istotne znaczenie w obliczu rosnących problemów klimatycznych. 

Oprócz usług kolokacji świadczonych w nowoczesnych Data Center Netii, operator udostępnia serwery dedykowane oraz usługi chmurowe VMware pod nazwą Netia Compute.