O dawnej osadzie nikt przedtem nie wiedział. Prawie 20 tysięcy przedmiotów na terenie osiedla

Przedstawiciele Border Archeology poinformowali o odnalezieniu ponad 18 800 artefaktów na terenie jednego z osiedli w Oxfordshire. Ogromne bogactwo przedmiotów tworzy obraz dawnej osady, która tam funkcjonowała.
O dawnej osadzie nikt przedtem nie wiedział. Prawie 20 tysięcy przedmiotów na terenie osiedla

Co ciekawe, chodzi nie tylko o miejsce zamieszkwania żywych ludzi, ale również spoczynku umarłych. Gigantyczna liczba wydobytych przedmiotów obejmuje biżuterię, broń czy przedmioty codziennego użytku. Zlokalizowano także szczątki co najmniej 52 osób. Sprawa jest szczególnie interesująca ze względu na fakt, że wkrótce na miejscu pojawią się nowi mieszkańcy – lokatorzy budowanych tam mieszkań.

Czytaj też: Ślady osadnictwa sprzed 3000 lat. Wielkiego sukcesu nikt się nie spodziewał

Dokonane znaleziska obejmują odległe epoki. Ich datowanie sięga od późnej epoki brązu, aż po końcówkę epoki żelaza. Za sprawą odkryć opiewających na niemal dwadzieścia tysięcy artefaktów archeolodzy mówią o jednym z najważniejszych tego typu stanowisk w całym regionie. 

Istotny jest również stan zachowania tych obiektów. Przetrwały one bowiem w na tyle dobrej formie, by poświęcone im badania dostarczyły cennych informacji na temat społeczeństw sprzed tysięcy lat. Naukowcy powinni mieć możliwość odtworzenia różnych aspektów ówczesnego życia, od codziennego funkcjonowania, przez kwestie militarne, aż po rytuały odprawiane w związku ze śmiercią mieszkańców.

Najstarsze ze znalezisk dokonanych w Oxfordshire sięgają późnej epoki brązu. Na miejscu odkryto między innymi 52 ludzkie szkielety

Jak wyjaśniają osoby związane z ostatnimi działaniami, zgromadzone dowody mają bardzo zróżnicowany wiek. O ile te najstarsze sięgają dwóch wspomnianych epok, tak znalazły się też obiekty znacznie bliższe współczesności. Mowa o znaleziskach wywodzących się z okresu anglosaskiego. Ten miał miejsce na terenie Wielkiej Brytanii od V do XI wieku i stał pod znakiem wielu istotnych historycznie wydarzeń. 

Czytaj też: Majowie składali krwawe ofiary z dzieci. Wybierali tylko jedną płeć

Jeśli chodzi o listę dokonanych odkryć, to znajdują się na niej między innymi artefakty grobowe. W miejscach pochówku składano wykonane z koralików naszyjniki, broń i przedmioty osobiste. Wśród obiektów używanych w codziennym życiu warto natomiast zwrócić uwagę na ręcznie wytwarzaną ceramikę czy narzędzia tekstylne. Planowane ekspertyzy powinny powiedzieć nam więcej o tej lokalizacji.