Delfiny na odsiecz amerykańskiej armii! Puścili je na polowanie i oto co się stało

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych korzysta z pomocy specjalnie wyszkolonych delfinów do rozpoznawania min podwodnych i ochrony nawet 1/4 swoich zapasów nuklearnych. W ramach eksperymentu, do ciał zwierząt przymocowano kamery, a następnie dano im wolną rękę w polowaniu w zatoce San Diego.
Delfiny rozglądające się podczas polowania

Delfiny rozglądające się podczas polowania

Sprytne ssaki nie zawiodły, dostarczając materiałów rodem z filmów akcji, zawierających sceny pościgów, a nawet zasadzek na jadowite węże morskie. To bardzo ważne obserwacje, bo w przypadku delfinów wciąż jest wiele niewiadomych, np. to, jak zwierzęta te zwykle się żywią.

Czytaj też: Przełom: Delfiny uczą się od siebie nawzajem

Kamery przymocowane do sześciu delfinów butlonosych (Tursiops truncatus) za pomocą specjalnych uprzęży rejestrowały obraz i dźwięk przez sześć miesięcy. Niektóre kamery zostały umieszczone na grzbietach zwierząt, dając widok na ich otwory oddechowe (ang. blowhole), a inne były po bokach zwierząt, aby jak najlepiej pokazać ich oczy i szczęki. Dźwięk także był ważny, ponieważ naukowcy chcieli dowiedzieć się więcej o tym, jak delfiny komunikowały się podczas polowań. Szczegółowe wnioski opisano w PLOS One.

Jak polują delfiny?

Język delfinów składa się z tysięcy “kliknięć” i gwizdów, którymi te ssaki wyrażają swoje emocje. Język ten jest bardzo skomplikowany i nie sposób go w prosty sposób rozszyfrować, mimo wielkich chęci.

W opublikowanej pracy czytamy:

Gdy delfiny polowały, klikały niemal bez przerwy w odstępach od 20 do 50 milisekund. Podczas zbliżania się do ofiary odstępy między kliknięciami skracają się do końcowego brzęczenia, a następnie kwiku. W kontakcie z rybą brzęczenie i pisk były prawie stałe, aż do momentu, gdy ryba została połknięta.

Delfiny z przymocowanymi kamerami złowiły ponad 200 ryb. Zwierzęta podczas polowania stosowały różnorodne techniki, także pływanie “do góry nogami”, tak, aby ich oczy miały lepsze pole widzenia.

Naukowcy dodają:

Wydaje się, że delfiny wykorzystują zarówno wzrok, jak i dźwięk do znajdowania zdobyczy. Na odległość delfiny zawsze wykorzystywały echolokację do znajdowania ryb. Z bliska wizja i echolokacja wydawały się być używane razem.

Delfiny wciągały ryby głównie bokami otwartych pysków – ich mięśnie gardła rozszerzały się, a język cofał na bok, tworząc podciśnienie pomagające w konsumpcji. Delfiny już wcześniej przyłapano na zabawie z wężami, ale dopiero ten materiał potwierdził, że mogą one jeść te gady. Jeden z delfinów podczas filmowania pochłonął osiem pęzów dwubarwnych (Hydrophis platurus).

Czytaj też: Jak rodzą się delfiny? To naprawdę trudne wyzwanie

Amerykańska marynarka wojenna używa delfinów od lat 60. ubiegłego wieku. Delfiny były używane przez marynarkę wojenną w Wietnamie i w Zatoce Perskiej. Program ten był przedmiotem krytyki, być może najbardziej ze strony Rica O’Barry’ego, trenera delfinów, który pracował w US Navy i wypuścił dwa wyszkolone delfiny w 1996 roku. Inne kraje również korzystają z pomocy tych inteligentnych ssaków.