Dash (dietary approach to stop hypertension) dosłownie można odczytać, jako zwalczanie nadciśnienia za pomocą diety. Choć uznawana jest za jedną z najzdrowszych, nie koniecznie jest jedną z najpopularniejszych diet, przede wszystkim dlatego, że nie gwarantuje szybkiego i spektakularnego spadku masy ciała, z jakim diety zwykle kojarzymy.

I słusznie, bo Dash nie powstała z myślą o odchudzaniu, a o poprawie zdrowia - dlatego też stawiana jest na równi z dietą śródziemnomorską. Ten nowatorski plan żywieniowy oczywiście jak większość diet zakłada spożycie dużej ilości warzyw i owoców. Istotne w diecie są produkty pełnoziarniste, produkty będące źródłem białka i zdrowe tłuszcze. Dlatego też w menu Dash ważną pozycję zajmują ryby, ale również orzechy.

W diecie nie brakuje ograniczeń, ale te dotyczą przede wszystkim soli, cukru i produktów przetworzonych.

"Dieta Dash to przede wszystkim zbilansowany plan żywieniowy, niezwykle przyjazny wszystkim tym, którzy zdecydują się stosować do jego zasad. Nie jest to kolejna restrykcyjna dieta, a zbilansowany sposób odżywiania się, który koncentruje się na zdrowych i wartościowych produktach tj. warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste. To co stanowi o jej sile to fakt, że nie opiera się ona wyłącznie na krótkotrwałym ograniczeniu poszczególnych produktów, a włączeniu zdrowych nawyków żywieniowych w nasz codzienny styl życia" - komentuje Kristen Beck.