Dieta ketogeniczna niedobra dla ciebie i środowiska. Lepiej przejść na weganizm

Dieta ketogeniczna jest uważana za bardzo skuteczną, choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Nowe badania dają do myślenia. Zarówno pod kątem jakości odżywczej, jak i śladu węglowego, zdecydowanie lepszym wyjściem jest przejście na weganizm.
Jaka dieta jest najzdrowsza? Dla klimatu na pewno nie keto i paleo /Fot. Pixabay

Jaka dieta jest najzdrowsza? Dla klimatu na pewno nie keto i paleo /Fot. Pixabay

Ekspertów od diet dzisiaj na pęczki, ale my nie zamierzamy doradzać wam w kwestiach żywieniowych. Warto jednak zwrócić uwagę na badanie przeprowadzone przez uczonych z Tulane University, które może dać do myślenia. Naukowcy porównali popularne diety stosowane przez Amerykanów pod względem jakości odżywczej, a także wpływu na środowisku (śladu węglowego). Niestety, zarówno dieta ketogeniczna, jak i paleo wypadły bardzo słabo.

Dieta ketogeniczna vs. weganizm

Żyjemy w czasach, w których panuje “moda na odchudzanie”. Niestety, nie wszystko to, co wciskają nam celebryci i mainstreamowi “eksperci od żywienia” jest zdrowe. Nie mówiąc już o potencjalnym wpływie na środowisko. W badaniu opublikowanym w American Journal of Clinical Nutrition oceniono wyniki jakości diety uzyskane od ponad 16 000 dorosłych Amerykanów za pośrednictwem National Health and Nutrition Examination Survey przeprowadzonego przez CDC. Poszczególnym dietom przypisano wartości punktowe na podstawie wskaźnika zdrowego odżywiania, a średnie wyniki obliczono dla osób spożywających każdy rodzaj diety.

Czytaj też: Ćwiczenia fizyczne czy dieta – co jest ważniejsza? Wreszcie znamy odpowiedź

W badaniu bardzo słabo wypadła dieta keto, w której priorytetem jest wysoka ilość tłuszczu i niska ilość węglowodanów, generująca prawie 3 kg dwutlenku węgla na każde 1000 spożytych kalorii. Dieta paleo, w której unika się zbóż i fasoli na rzecz mięsa, orzechów i warzyw, otrzymała kolejny niski wynik jakości diety i również miała wysoki ślad węglowy – 2,6 kg dwutlenku węgla na 1000 spożytych kalorii.

Dieta wegańska jest najzdrowsza dla nas i środowiska /Fot. Pixabay

Prof. Diego Rose z Tulane University School of Public Health and Tropical Medicine mówi:

Podejrzewaliśmy negatywny wpływ na klimat tych diet, ponieważ są one skoncentrowane na mięsie. Nikt do tej pory nie porównał ich wszystkich razem, ponieważ są one wybierane przez jednostki, a nie zalecane przez ekspertów.

Co zatem wybrać, by nie obciążać środowiska? W badaniu wykazano, że dieta wegańska ma najmniejszy wpływ na klimat, generując 0,7 kg dwutlenku węgla na 1000 spożytych kalorii, czyli zaledwie 1/4 wpływu diety keto. Dobrze wypadł także wegetarianizm i peskatarianizm (wyłączenie z diety mięsa czerwonego i białego, ale pozostawienie ryb). Ta sama trójka uplasowała się na podium w kwestii jakości odżywczej, ale w innej kolejności: peskatarianizm, wegetarianizm i weganizm.

Czytaj też: Mięsożerni czy wegetarianie? W końcu wiemy, jaka była dieta człowieka w ciągu 2 mln lat!

Dieta wszystkożerna, czyli najczęstsza reprezentowana przez 86 proc. uczestników badania, znalazła się – a jakże – dokładnie w środku stawki, zarówno pod względem jakości odżywczej, jak i śladu węglowego.

Prof. Diego Rose podsumowuje:

Zmiany klimatyczne to prawdopodobnie jednym z najbardziej palących problemów naszych czasów, a wiele osób jest zainteresowanych przejściem na dietę opartą na roślinach. W oparciu o nasze wyniki, wynika, że zmniejszyłoby to twój ślad i ogólnie poprawiło zdrowie. Nasze badania pokazują również, że istnieje sposób na poprawę zdrowia i śladu bez całkowitej rezygnacji z mięsa.