Dieta może poprawić życie seksualne. Może je też zrujnować

Chcesz mieć jeszcze lepszy seks? Postaw na dietę opartą na roślinach. Najważniejsze są tu owoce i warzywa.
jedzenie, gotowanie
jedzenie, gotowanie

Dieta odgrywa kluczową rolę dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Rzadko mówi się o tym, jak może wpłynąć na nasze życie seksualne. Naukowcy przeprowadzili wiele badań, a ich wyniki mówią jasno – im lepiej jesz, tym lepszy masz seks.  

Mniej mięsa to szansa na super seks 

Włoscy naukowcy zbadali życie seksualne 215 dorosłych, a następnie połowie z nich powiedzieli, żeby jedli jak zwykle, a drugą połowę poprosili o przejście na wegetarianizm albo mocno ograniczającą mięso dietę śródziemnomorską. Po ośmiu latach okazało się, że grupa, która zmieniła dietę, zgłaszała znacznie mniej problemów z seksem. 

Do podobnych wniosków doszli australijscy uczeni po przeanalizowaniu 89 badań dotyczących stylu życia i funkcji seksualnych, w których wzięło udział łącznie ponad 348 tys. uczestników. W miarę, jak dieta uczestników stawała się zdrowsza – czyli bogatsza w owoce i warzywa, a z mniejszym udziałem mięsa, nabiału i śmieciowego jedzenia – ryzyko problemów seksualnych znacząco spadało. 

Dlaczego dieta bogata w owoce i warzywa poprawia współżycie? 

Wpływowi odżywiania na życie seksualne przyjrzeli się również Grecy. Aby ustalić, jakie znaczenie ma dieta, naukowcy przebadali 350 mężczyzn w wieku od 18 do 40 lat, w tym 264, którzy nie zgłaszali żadnych zaburzeń erekcji i 86, którzy skarżyli się na jej znaczne osłabienie. Kiedy przeanalizowano sposób odżywiania wszystkich uczestników okazało się, że pacjenci z problemami ze wzwodem spożywali na co dzień znacznie mniej warzyw i owoców. 

Optymalne funkcje seksualne i przyjemność płynąca ze współżycia zależą od przede wszystkim od kondycji serca i naczyń krwionośnych. Kiedy układ krążenia funkcjonuje prawidłowo, krew swobodnie przepływa przez całe ciało. Gdy odczuwamy pobudzenie seksualne, krew szybko napływa do narządów płciowych, co wywołuje erekcję u mężczyzn oraz zwiększa wrażliwość łechtaczki i nawilżenie pochwy u kobiet. Natomiast kiedy w ścianach tętnic odkładają się blaszki miażdżycowe, tętnice się zwężają, utrudniając przepływ krwi – również do miejsc intymnych.  

Dieta i styl życia zapewniają lepszy seks 

Jak to w przypadku wielkich życiowych zmian bywa, musisz przygotować się na małe wyrzeczenia. Cena za udane życie seksualna nie jest jednak zbyt wygórowana. 

  • Jedz co najmniej pięć porcji owoców i warzyw dziennie. Jedna porcja to pół filiżanki lub jeden większy owoc. Staraj się jeść świeże owoce i warzywa, unikaj soków i wysokoprzetworzonych produktów takich jak mrożone frytki. 
  • Ogranicz spożycie mięsa, zwłaszcza czerwonego lub całkowicie je wyeliminuj. 
  • Nie zapomnij o ruchu – zacznij od kilku intensywnych spacerów w tygodniu. 

ŹródłoPsychology Today.